Ačkoliv se americký herec Tom Hanks ještě do důchodu zdaleka nechystá, Americký filmový institut se rozhodl, že pro letošek je právě on tím nejlepším kandidátem na Cenu za celoživotní zásluhy. Tak se stalo, že do Hanksovy sbírky, která kromě mnoha světových odborných i diváckých ocenění obsahuje i dva Oskary (Philadelphia, Forrest Gump), přibyla další významná trofej, a možná že i ta nejvýznamnější, jakou mohl dostat. Eonline.com napsal, že pětačtyřicetiletý herec je nejmladším držitelem této ceny vůbec, ale je jasné, že si ji za svou více než dvacetiletou dosavadní práci zaslouží. Své herecké umění předvedl ve filmech snad všech žánrů (vzpomeňte například na snímky Forrest Gump, Zelená míle, Zachraňte vojína Ryana, Samotáři ze Seattle, Láska přes internet, Trosečník…) a dnes patří k nejuznávanějším hollywoodským hvězdám.
Na slavnostní ceremoniál do Tinseltownu se sjeli minulý týden kromě Hanksovy rodiny také jeho herečtí kolegové, například Meq Ryan, Denzel Washington, Helen Hunt, Jim Carrey nebo Charlize Theron. Cenu Tom Hanks obdržel z rukou svého dlouholetého přítele režiséra Stevena Spielberga.
Hanks je třicátým držitelem ceny Amerického filmového institutu, a jeho předchůdci byli kromě právě Spielberga také Barbra Streisand (loni), Clint Eastwood, Jack Nicholson, Harrison Ford, Elizabeth Taylor, Sydney Poitier, Billy Wilder, Alfred Hitchcock nebo Orson Welles.
Reklama