Ačkoliv ženy bývají obecně považované za "slabší pohlaví", mnozí odborníci tvrdí, že jsou naopak silnější než muži. Mezi nejpádnější argumenty patří lepší zvládání mnohých krizových situací, těžkých životních období, nemocí či bolesti. Vžitá představa hysterické ženy, plačící a stěžující si na nepřízeň osudu, je údajně v tomto případě zavádějící. Lapidárně řečeno: Muž nepláče a nelamentuje, protože odmalička je vychováván k tomu, že muži nepláčí a nelamentují, ať se děje, co se děje. Žena si zase klidně zalamentuje a pobrečí, ale po chvíli se oklepe a je z ní opět generál, zatímco onen nelamentující muž je zkroušený a depresivní a nešťastný. - Alespoň to tvrdí někteří psychologové.

Aniž bych chtěla tento názor jakkoliv hodnotit, uvedu dva příklady, které dokazují, že ženy opravdu tak slabé nejsou:
Ve filipínské soutěži Miss jedna z adeptek, příslušnice kmene Igorot, okouzlila porotce podřezáním slepice, jíž na počest klání veřejně obětovala. Žárlivá konkurentka Igorotky skočila po jiné živé slepici, vlastníma rukama jí urvala hlavu, vysála z ní krev, maso roztrhala na kusy a většinu ho v syrovém stavu snědla. (Soutěž vyhrála za originalitu.)
Sedmatřicetiletá Turkyně Zaira Yilmazová z Manisy porodila zdravé dítě vlastnoručně provedeným císařským řezem. Břicho si nejprve nařízla žiletkou a dořízla kuchyňským nožem. Když vyndala dítě a pokoušela se šít dělohu, omdlela. V tomto stavu ji našel devatenáctiletý syn a přivolal pomoc. Poté se psychicky zhroutil a na psychiatrii zůstával hospitalizován i v době, kdy matka už bez jakýchkoliv problémů pečovala o své dítě.
Reklama