Zatímco v celé Evropě se o uplynulém víkendu slavily Velikonoce, ve Velké Británii se od soboty smutnilo. Ve spánku tam totiž zemřela nejstarší členka královské rodiny, maminka současné královny Alžběty II. a symbol ostrovního státu – královna Alžběta.
Tato žena, která dosáhla požehnaného věku 101 let, byla živoucí pamětí britského národa a podle prince Charlese, který na velikonoční pondělí promluvil k národu na její počest, také osobou, která stmelovala celý národ i královskou rodinu. Britové královnu-matku milovali a to zdaleka ne pouze pro její hrdinství, kdy během bombardování Londýna za druhé světové války odmítla opustit se svým manželem město. Byla prostě úžasná až do svého více než stoletého věku.
„Znamenala pro mne všechno,“ pronesl tichým hlasem její vnuk Charles včera na mikrofon. „Nějak jsem si nepomyslel, že by k tomu mohlo dojít. Zdála se být k nezastavení. A byla to ta nejkouzelnější babička jakou jste vůbec mohli mít. Miloval a obdivoval jsem ji už od dětství,“ vyznal se Charles, který také dodal, že mu bude navždy chybět její humor a to, jak se spolu někdy smáli až k slzám. „Dokázala se na věci podívat z té veselejší stránky. Tahle filosofie pramenila z jejích ohromných životních zkušeností a z jejího citu pro život.“
Charlesova matka, královna Alžběta II. prožívá právě velmi smutné období odchodů – během sedmi týdnů totiž přišla o svou jedinou sestru Margaret a o svou milovanou matku. Ona i všichni členové rodiny budou samozřejmě přítomni na westminsterském smutečním obřadu, který proběhne v úterý 9. dubna. Královna-matka pak bude uložena k poslednímu odpočinku ve Windsoru vedle svého manžela krále Jiřího VI., který zemřel v roce 1952 ve věku 56 let.
Reklama