Tohle prohlášení nevzešlo z úst nějakého fanatického mnicha, ale pronesl je jeden z nejfešákovitějších hollywoodských herců posledních desetiletí Richard Gere. Stalo se tak v úterý v New Yorku na křtu knihy buddhistického lámy Rinpočche Nawang Gehleka „Good Life, Good Death“, za přítomnosti hudebních celebrit jako Paula Simona, Philipa Glasse nebo Patti Smith. Ve světle současné situace, kdy už skoro týden Amerika vrací teroristům útok prostřednictvím bombardování jejich center v Afghanistánu, zní tohle Gerovo tvrzení dost pitoreskně, nebo spíš hodně naivně.
Jen těžko se dá předpokládat, že se v USA měsíc poté, co v troskách „dvojčat“ v New Yorku a na půdě Pentagonu zahynuly tisíce lidí, bude k tomuto názoru hlásit více než hrstka notorických pacifistů. Každopádně Gere, který je znám svou nezměrnou náklonností k buddhismu, řekl, že sice v současné situaci se pochopitelně identifikujeme s každým, kdo trpí, ale musíme také myslet na teroristy, kteří si svými strašlivými činy připravili ošklivou budoucnost v podobě více než negativní karmy. „Když se na to podíváte ze širšího hlediska,“ řekl herec reportérům radia ABCNEWS, „jsme v tom všichni dohromady, všechny nás to úzce spojuje.“
Herec, kterého si spíš dovedeme představit jak vroucně miluje ženu (nakonec dovedl to perfektně předvést ve filmech jako Nevěsta na útěku, Pretty Woman a dalších), než že jeho srdce patří teroristům, dále řekl: „Je to úkol pro nás pro všechny, abychom dokázali rozšířit svou mysl, jak jen je to možné.“ Pak přirovnal teroristy k příbuzným, kteří trpí nebezpečnou chorobou a na nás je dát jim lék. „A tím lékem je láska a compassion. Nic víc,“ dodal Gere, který připomněl, že on sám byl 11. září na cestě na buddhistické setkání v Massachusetts, kam dorazil krátce poté, co se zřítila první z věží obchodního centra. Spolu s dalšími účastníky pak šokovaně sledoval v televizi obrázky zkázy a připomenul, že všichni společně plakali a cítili obrovskou účast s těmi, kdo v troskách našli smrt.
Reklama