V neděli skončil slavnostním ceremoniálem 54. ročník filmového festivalu v Cannes. Zlatou palmu si odnesl italský režisér Nanno Moretti za film Synův pokoj a o cenu za režii se rozdělili bratři Coenové s Davidem Lynchem. Předtím však jindy poklidné město na francouzské riviéře zaplavily tisíce lidí – fanoušků, producentů, filmařů a novinářů, kteří se motali okolo těch nemnoha hvězd, které se letos v Cannes ukázaly.
V první řadě to byli hlavní představitelé filmového muzikálu Moulin Rouge, který celý festival otevíral – Nicole Kidman a Ewan McGregor, na jejichž počest se konala obrovská slavnost ve stylu francouzských šantánů, která skýtala ty nejjemnější požitky pro všechny řádné gurmety – stovky humrů, celé baterie toho nejlepšího šampaňského a mezi tím svůdné tanečnice. Přijel také režisér Francis Ford Coppola, Melanie Griffith se jménem Antonio vytetovaným na paži, těhotná Jodie Foster, kterou v porotě nahradila slavná bergmanovská herečka Liv Ullmanová, přesto si běžní návštěvníci stěžovali na nedostatek hvězdného blyštění – na pláži se totiž neproducíroval Jack Nicholson a Julia Roberts s vlajícími vlasy se neprojížděla po hlavní třídě. Z hlediska bulvárních novinářů letos nic moc.
Ani filmoví žurnalisté nezažili mnoho vzruchu, žádné bouřlivé diskuse, žádné vášnivé polemiky, které třeba vloni rozpoutal Trierův Tanec v temnotách. Všechno proběhlo v klidu. Jean-Luc Godard sice dštil síru na Stevena Spielberga a jeden z Monty Pythonů Terry Gilliam nosil tričko porotce s nápisem „Rád se nechám podplatit“, ale i tyhle drobné výstřelky byly jaksi elegantní. Někteří považují klid za nudu, někteří si ho pochvalují a vynášejí atmosféru francouzského festivalu do nebes. Kde jinde mohou producenti podepisovat smlouvy s croissantem v ruce a výhledem na kotvící jachty?
A tak jediní skutečně nespokojení jsou v Cannes místní domorodci, kteří se jako tradičně nejvíc těší na to, až si všechny celebrity sbalí saky paky a dají zase na rok pokoj.
Reklama