Březen je nejen měsícem Internetu, ale také by se dal nazvat měsícem filmu. Alespoň podle toho, že se v tomto skoro jarním čase už tradičně rozdělují prestižní ceny v oblasti kinematografie. Minulou sobotu to pěkně odstartoval Český lev, ze kterého jako jasný „vítěz“ vyšel film třiatřicetiletého režiséra Jana Hřebejka Musíme si pomáhat. Byl nominován v celkem 9 kategoriích a v 7 získal skleněnou sošku (nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší scénář – Petr Jarchovský, hlavní ženský herecký výkon – A. Šišková, hlavní mužský herecký výkon – B. Polívka, Cena filmových kritiků, cena čtenářů časopisu Cinema). Ale aby toho nebylo málo, Hřebejkův film byl nominován také na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Bude po Obchodu na Korze, Ostře sledovaných vlacích a Koljovi už čtvrtým českým (československým) oscarovým filmem? To se ukáže až 25. března, kdy propukne ta pravá americká šou, včetně pověstného rudého koberce, záplavy celebrit a diamantů a děkovaček bohu, rodičům a producentům. Konkurencí snímku Musíme si pomáhat bude v jeho kategorii především tchajwanský film Tygr a drak, ale také mexický Amores Perros, belgický Everybody Famous a francouzský The Taste of Others.
Zatímco lvi se v Praze předávali teprve po osmé, Oscaři se budou stěhovat do rukou umělců už po 73. Nejvíce nominací má letos „římské“ drama Gladiátor, celkem se bude o sošku ucházet ve 12 kategoriích. A co že to má společného Tom Hanks s Bolkem Polívkou? Oba byli ve svých zemích nominováni na nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Zatímco Bolek už svého lva za roli v Musíme si pomáhat třímá, Tom Hanks musí ještě chvíli trpělivě čekat na vyjádření akademiků. Prý byl v Trosečníkovi fakt dost dobrý, ale ještě jsou ve hře Javier Bardem (Before Night Falls), Russell Crowe (Gladiátor), Ed Harris (Pollock) a Geoffrey Rush (Quills – Perem Markýze de Sade). Tak uvidíme… Mezi herečkami svedou pomyslný boj o Oscara Julia Robertsová (Erin Brockovich), Joan Allenová (The Contender), Juliette Binocheová (Chocolat), Ellen Burstynová (Requiem for a Dream) a Laura Linneyová (You Can Count on Me).
Mimochodem – v březnu se nerozdělují jen filmové ceny. Alespoň u nás ne. Například už 17. března se můžete v přímém televizním přenosu podívat na udílení českých hudebních cen Gramy za rok 2000.
Zde najdete více o Českém lvu a o Oscarovi.
Reklama