Chtěla byste mít svého vlastního dinosaura? Jak? Že už všichni vymřeli? Jasně! Ale občas vědci objeví pozůstatky nějakého dosud neznámého druhu a vymýšlejí, jak ho pojmenovat. Pak už stačí jen trocha protekce a zviřátko se může jmenovat třeba Dinosaurus Voprsalkus podle slečny Vopršálkové (pakliže se ona dáma nějak zalíbí pánům objevitelům) :-)
Ne, tak jednoduché to rozhodně není. Jedno je však jisté, podle nepsaných pravidel prý paleontologové nenazývají své nově objevené potvůrky sami podle sebe, ale hledají jim jméno, kde je napadne. A protože skupina vědců, kteří právě nedávno objevili na Madagaskaru nový typ dinosaura s neobvyklými „vytrčenými“ zuby, hrozně miluje písničky skupiny Dire Straits, nenapadlo je nic lepšího, než nový druh pojmenovat podle kytaristy a zpěváka této skupiny Marka Knopflera. Jaký tedy býval Masiakasaurus Knopfleri? Šlo o poměrně malého dinosaura o výšce 160 až 180 cm a váze kolem 40 kilogramů, který žil v oblasti Madagaskaru před nějakými 65 – 70 miliony roků. Podle zvláštního tvarování zubů se vědci domnívají, že se jednalo o masožravou potvůrku, která si pochutnávala třeba na ptácích, rybách a malých ještěrech.
Co k celé věci říká Mark Knopfler? Prý se cítí velmi poctěn, že si na něj paleontologové při vymýšlení jména pro dinosaura vzpomněli. Ale zároveň dodal, že na rozdíl od svého novopečeného jmenovce nemá křivé zuby a není ani trošku zlý :-))))
Podobné pocty se loni – jak si možná vzpomínáte - dostalo spisovateli Michaelu Crichtonovi, autorovi Jurského parku, jehož jméno nese díky nápadu čínských vědců jiná nedávno objevená pravěká příšerka.
Reklama