Nepočítám-li úplná miminka, není v naší zemi člověk, který by ji neznal. Tolik filmů, televizních inscenací, divadelních představení, kabaretů, rozhlasových pořadů, ve kterých pravě ona rozesmávala všechny věkové kategorie, má „na svědomí“ málokterý umělec. Slyšíme-li její jméno, vybaví se ženská pěkně korpulentní, s rozesmátýma očima i pusou, celá pěkně rozpohybovaná. Musím přiznat, že jsem na ni párkrát koukala se závistí, až kam tu nohu vyšvihne… Tak půvabně jak ona dovede svá kila nosit málokterá!
A přitom jen pár lidí ví, že ani jí se nepřízeň osudu nevyhýbala. Naopak. Pod většinou jejích osudových ran, nesnází, tragedií, příkoří i prostě jen špatných dnů by většina z nás zařvala, zalezla někam do nory a oddávala se nářkům. Bylo toho na jeden obyčejný ženský osud víc než dost, jako kdyby za každé své kilo „navíc“ musela zaplatit větším trápením.
Kdo například ví, že její bitva s tloušťkou byla celoživotním bojem skřítka s drakem? V tomhle je, mé dámy, stejná jako my všechny ostatní. Také ona od let holčičích toužila být pěkná a štíhlá, oblékat se v „normálních“ dimenzích. Však se s tím v životě něco natrápila. Léčebné pobyty v lázních, neskutečná martyria v tělocvičnách, množství léků. Bohužel, sotva vypadla ze spárů doktorů (jistě víte, že převážná většina léků, drasticky snižujících váhu, musí být užívána jen pod přísným a soustavným dozorem lékařů), váha šla zase nemilosrdně nahoru. Lékařská zdůvodnění byla obsáhlá. Vzpomínám, jak mi se slzami v očích říkala: „Mám pocit, že kdybych si na chvíli sedla před zrcadlo, viděla bych, jak tloustnu…“ . Málokdo ví, co ona s doktory na „toto téma“ zažila.
V takové situaci se leckterá z nás sesype. Ne tak Helena. Když to opravdu nešlo být jako ostatní, rozhodla se, že bude „jiná“. A tak dál živelně řádila, chechtala se, dokazovala, že i dámy, zabírající více prostoru než je běžné, mohou být kouzelné, sexy a žádoucí. Stejně tak se nikdy se nebála jakéhokoliv „zohavení“ – její čarodějnice, drsné venkovanky, ženy „z lidu“ atd. jsou prostě nepřekonatelné. Neumím si představit Helenu, jak kameramanům říká: „Ne, z téhle strany mám vidět tuhle pihu, takhle taky ne, to mi dělá špatnej profil…“ Vždycky se smíchem říkala: „Vedle mne je každá tlouštice drobínek. Alespoň vedle mne se musí cítit štíhlá!“ A díky tomu, že od raného dětství houževnatě cvičila, provázela ji celým životem pružnost, u její váhové kategorie tak neuvěřitelná. Však taky ji tatínek honil do cvičení už od tří let, takže baletku a tanečnici v sobě už nikdy nezapřela. S neuvěřitelnou lehkostí, s grácií lehkonohých víl dokázala tančit.Tanečníky utančit! Vzpomínám, jak vzala svého zdrchaného partnera coby hadrového panáčka a „jela dál“.
Její nemoc podědil i syn. Zkuste se jen v myšlenkách vžít do této situace, na chvilku se proměňte v nemocnou maminku, která přivede na svět krásného kluka, aby po nějakém čase zjistila, že ani on není tak úplně zdravý…Už od dob miminkovských měl těžké alergické astma. Dnes je to nemoc velice běžná a je na ni plno léků, ale tehdy si Helena zakusila opravdu zlé doby. Která z vás by dokázala s takovým elánem pokračovat? Helena to zvládla. Zvládla být nejen stále veselou kamarádskou přítelkyní obrovskému davu lidiček kolem, obětavou, cílevědomou a snaživou herečkou v práci, ale i úplně obyčejnou maminkou svému synovi. Samozřejmě, že měla velkou podporu ve své mamince… A když pak dlouhá léta – až do smrti jejího syna - spolu vystupovali, všude je obdivovali pro jejich nezdolný temperament. Nemluvě o Jirkovi starším, jejím manželovi. Jejich vztah, které trvá už neuvěřitelných pětačtyřicet let, je manželství pevné, stálé a neohrozitelné.
Prostě – Helena umí. Umí žít a nechat žít. Jak říkám - je jednoduché se při sebemenším stresu sesypat, rozbrečet a hodit svoje problémy na jiné… Daleko těžší je však dokázat se zvednout, a postavit se všemu čelem.Vstát jako pták Fénix ze svého popela, jet dál.
Dovede pobavit a strhnout svým humorem všechny kolem, za každé situace, i když jí osobně do smíchu není. Helena Růžičková je prostě děsně fajn baba. Ani nevíte jak, najednou vás má ve své moci, otáčíte hrnek od kafe, aby z lógru vyvěštila, co vás čeká a nemine, napjatě posloucháte numerologické předpovědi, stejně tak jako další a další taje kouzel, kterými vás obestře. Má fantastickou schopnost vcítit se do druhých. Neustále nabízí a rozdává pomoc. Mnoho lidí se v její přítomnosti cítí jako v příjemné lázni, která z nich smývá trápení, nabírají její nezdolnou životní energii. Díky svému půvabnému „umění čarovat“ už dokázala pomoci mnoha lidem, poradit jim v jimi neřešitelných situacích. Dovede poradit tak, aby se dotyčný necítil nepříjemně, obnaženě… Takže se přistihnete, jak jí zjevujete nejskrytější tajemství. Ta ovšem zůstávají stoprocentně nevyzrazena. Helena totiž není Kukulínova vrba, která by svěřené taje vyzpívala kolem. A tak, neporadí-li, alespoň si vše sami vypovídáním ujasníte. Ovšem, Heleniny nepřeberné životní zkušenosti jí většinou umožňují pomoci trápení či problémy řešit. Vždyť – všechno už tu jednou bylo…
Což je další důvod její velké oblíbenosti. Má pochopení. Dává jistotu. Je dokonalá kamarádka.

Daniela Umlaufová
Reklama