„Stál tam On a já jsem věděla, že jsem právě teď, v této chvíli, potkala muže svého života, toho, který mu dá smysl a směr i nesmyslnost a bolest. Stál tam ten, na kterého jsem čekala skoro čtyři desetiletí, ten, který byl se mnou vždycky, když na mně leželi jiní, ten, který byl ve spermatu všech jiných mužů i ve vodě, teplé jako krev, kterou jsem se pokoušela ze sebe smývat všechny hříchy...“

Knižní trh je přesycený. V poslední době se roztrhl pytel nejen s mnoha autobiografiemi celebrit domácí scény, ale i s překlady děl především amerických autorů. Podle množství kuchařek na pultech by se zdálo, že kdekdo vaří, na detektivky se už dávno nestojí fronta. A dlužno dodat, že vycházely v padesátitisícovém nákladu! O něčem takovém se dnes vydavatelům knih může jenom zdát. Prý se prodá pět set, tisíc knih; nejde-li o bestseller či cosi, co se za něj vydává. V této situaci nezbývá než smeknout před člověkem, který se rozhodne napsat knihu, byť ví, že za ni příliš mnoho nedostane, i před vydavatelem, který se do takové aktivity pustí. Šárka Schmidtová knihu napsala a vydavatel její knihy Petr Janda, respektive firma Best I.A., se rozhodl ji vydat. A tak se ptáme:

Proč?
Proč jsem napsala knihu? Chtěla jsem to udělat vždycky. Co pamatuju. Ale tak nějak jsem se zabývala jinýmivěcmi. Psala jsem texty na písničky, dělala manažerku Hance Zagorové, po revoluci se motala v reklamě. Až jsem jednoho dne začala psát.
To jde – začít jen tak psát?
Asi někde ve mně to básnické střevo je. A touha po vyjádření. Knížku „Ďábel a já“ jsem napsala víceméně z přetlaku. Prostě ve mně byla a musela ven. Kdo někdy, třeba v mládí, psal básničky, ví, o čem mluvím.
Existuje váš literární Ďábel?
Možná. Snad. Ale já jsem ho ještě nepotkala. Jeho jednání je spíš syntézou mužů, kteří si se mnou zahrávali a jeho vzhled? Takového chlapa bych si přála. Takového si představuju, když... jsem sama. Třeba ho jednou potkám.
A co úspěch? Věříte, že na knižním trhu uspějete?
Věřím. Jinak bych rukopis nechala ležet v šuplíku. A nutno říct, že jsem si v životě už mnohokrát ověřila, že když člověk za něčím jde a věří tomu, že toho dosáhne.

Křest knížky Šárky Schmidtové „Ďábel a já“ proběhl minulý týden a její kmotrou byla herečka Mahulena Bočanová.
Reklama