Tatiana Vilhelmová patří mezi přední české mladé herečky. Dnešní uspěchaná doba si žádá zjednodušení, a proto také jedno použiji. Tatiana působí vedle koketně arogantní Aňi Geislerové a nevinným zjevem matoucí Kláry Issové jako milý rošťák, který si příliš nebere servítky. Všechny tři patří k nastupující generaci hereček, které jsou úspěšné a jdou z role do role. Její výjimečnost, ale spočívá jinde. Tatianin talent se neomezuje pouze na film. S obrovskou bravurou se pohybuje v tak rozdílných světech jako je film a divadlo a v jistém smyslu tak dalece předčila své stejně úspěšné kolegyně.
Tatiana se narodila 13. července 1978. Podle vlastních slov šla na konzervatoř spíše proto, že tam nebude matematika než pro vidinu velkých dramatických úloh. Její kariéra se začala slibně rozvíjet, když jsi ji Karel Kachyňa vybral do konkurzu na seriál Prima sezóna, kde ztvárnila jednu z lásek Danyho Smiřického. Tento seriál viděl Saša Gedeon a zvolil si ji pro jednu ze dvou hlavních úloh do svého celovečerního debutu Indiánské léto. V této době ještě tancovala ve skupině scénického tance Jiřího Rebce a svou první velkou filmovou roli tak prožila v hektickém shonu mezi nočním natáčením a tancem.
Zanedlouho dostala další filmovou příležitost: Šeptej Davida Ondříčka se stalo kultovním filmem a Tatiana se dostala na svůj první vrchol, po kterém stoupala stále výše. Seriál Anetta, dva zahraniční filmy Anežka Česká a Matčina kuráž. Vedlejší role ve filmu Čas dluhů patřila k velkému oživení tohoto jinak nepodařeného filmu a pak velká role i příležitost znovu u Saši Gedeona: ve filmu Návrat idiota Tatiana s konečnou platností prokázala své postavení v českém filmu.
Co se týče jejích lásek, chodí s Pavlem Liškou, se kterým hrála ve filmu Návrat Idiota – hrál hlavní roli. Jsou spolu prakticky všude na večírcích a oba se tváří velmi zamilovaně. Nedávno se nechala vyfotit spolu s mnoha dalšími herečkami skoro nahá do přetřásané knihy o slavných ženách české umělecké scény. Není úplně nahá, fotila se se svým psíkem, který na fotografii zakrývá její nahotu, takže lišácky není nic vidět.
S jistou nadsázkou Táňa prohlašuje, že ve filmu může hrát každý. Ona však poslední době propadla divadlu, které jí přináší velké uspokojení. A to i přesto, že jako dcera knihovnice měla do svých šestnácti let odpor ke knihám a že mluví zásadně nespisovně. Přesto hraje velké dramatické role, ve kterých není místo pro její “žižkovský akcent”. A hraje je dobře.
Asi se není co divit, že mezi ní a divadlem vzniklo tak silné pouto, neboť její počáteční schopnosti i city byly rozvíjeny a pěstovány na tak význačných i když rozdílných půdách jako je Národní divadlo, kde účinkovala ve Višňovém sadu, v divadelním spolku Kašpar ve hře Ioneska či v divadle Rokoko ve hře Volání za řekou. Nyní zkouší Shakespearovu Bouři v Divadle v Celetné. Tatiana se ovšem nevzdává ani filmu. Čeká jí natáčení s režisérem Bohdanem Slámou v jeho novém filmu Divoké včely.
Co v současné době dělá, jak se má, jak se paří s umělci, jaký je její přítel… to vše vám poví v on-line rozhovoru, který vám přinášejí magazíny Žena-in.cz a Novinky.cz ve středu 29. listopadu. Zeptejte se!

Tereza Moravcová
Reklama