Než začal psát, byl učitelem češtiny na Zbraslavi a než byl učitelem češtiny, byl srandovním klukem Kvidem ze svého prvního románu. Dnes je Michal Viewegh bezesporu nejzářivější hvězdou na českém literárním nebi. Rozzářil se díky svému románu Báječná léta pod psa, o němž on sám netvrdí, že je nejlepší, ale ví, že kritici jsou toho názoru, že od jeho napsání se každou knihou zhoršuje. Jeho knihy se nicméně pořád čtou a dobře prodávají. Číst „novýho Viewegha“ a být v obraze je, jak se zdá, součástí kulturního standardu naší společnosti. Podle jeho knih se natáčejí filmy a je v mladém věku uznávaným autorem, což se někomu jen tak nepoštěstí.
Jeho knihy, ač on sám popírá jejich přímou autobiografičnost, jsou všechny o něm, ať už je jejich hrdinou neohrabaný brýlatý Kvido, nebo světácký Oskar. Když byl ještě napůl Kvidem a vyučoval ve škole, byl ženatým mužem a spořádaným otcem jedné dcery, od té doby, co je Oskarem, žije životem spisovatele na volné noze, který vyžaduje svobodu a samotu. Je rozvedený, což není divu, když se veřejně „přiznává“ ve své knížce „Výchova dívek v Čechách“ k mileneckému vztahu s dívkou, kterou vyučoval a zárověň byl ještě ženatý. Ale jak sám autor říká, ve všech knížkách je něco je vymyšlené a něco skutečné. Co konkrétně je ale skutečné, co sám prožil, to neprozrazuje.
Rád se nechá obklopovat společností mladých žen, sám má mladou přítelkyni a říká, že jeho dospívající šestnáctiletá dcera se velmi těžce vyrovnává s jeho popularitou. Prý dokonce uvažuje o pseudonymu.
Je produktivním autorem, celkem napsal sedm knih, z nichž většina se dočkala několika reedic a dvou filmových a dvou divadelních zpracování. Letos vydal další knihu literárních parodií a prozradil nám něco o připravovaném „románu pro ženy“. Každý den chce napsat alespoň tři stránky, protože jinak by měl prý pocit, že se flákal. Z tohoto důvodu si na dopoledne nic nesjednává, protože ráno mu to dobře píše (pokud se mu podaří vstát). V létě strávil několik týdnů v Chorvatsku, kde se ale nejen pěkně opálil a vykoupal v moři, ale především pracoval. Na scénáři podle svého románu Účastníci zájezdu, který však na rozdíl od knižní podoby situoval na přání filmařů právě do této středomořské země.
Jakou knihu chystá? Proč se nechal fotit nahatý pro kalendář? Proč mu učarovaly velmi mladé ženy? Přinášejí mu inspiraci? Jak si představuje ideální ženu a do jaké míry jsou jeho příběhy skutečné? Na to a na mnoho dalších otázek se můžete Michala Viewegha zeptat ve středu ve 13.30 on line. Své dotazy ale klidně pokládejte už teď. Těšte se na rozhovor, který vám přinášejí Žena-in.cz a Novinky.cz!
Reklama