Šestinedělí je doba, kterou žena prožívá zhruba šest týdnů po svém porodu. „Šestinedělka“ nebo „nedělka“, to jsou české výrazy, kterými nazýváme ženu v šestinedělí. Změny, které se staly v těle těhotné ženy, se v průběhu šestinedělí pozvolna vracejí do původního stavu.

Probíhající změny lze zařadit do tří skupin:
· hojí se poranění vzniklá během porodu,
· pohlavní orgány a celý organismus se vrací do stavu před otěhotněním,
· zahajuje činnost mléčná žláza, nastává kojení

Některé změny ovšem přetrvají navždy a podle nich lze prokázat předcházející těhotenství, např. kožní změny, zejména strie neboli pajizévky, trhlinky na děložním hrdle apod.

První hodiny a dny po porodu

Po porodu zůstává rodička 2 hodiny na porodním sále nebo v porodním pokoji. Doba bezprostředně po porodu je pro organizmus čerstvé maminky velmi náročná. Její tělo si zvyká na novou situaci, mění se průtok krve. Děloha je již prázdná a dítě nepotřebuje výživu od své matky. Ženy bývají bezprostředně po porodu více či méně vyčerpané. Během velmi krátké doby může nastat komplikace, i když měl porod třeba hladký průběh. Porodní sál má charakter jednotky intenzivní péče, žena je častěji sledována, a jsou zde technické a přístrojové možnosti, které mohou pomoci nastalou komplikaci vyřešit. Po tuto dobu zůstává s ženou obvykle její partner a v kolíbce nebo v jejich náručí i dítě, které dnes již nebývá od matky oddělováno. Novorozenec by měl být přiložen k prsu matky co nejdříve a žena bývá poučena o technice přikládání dětskou sestrou nebo porodní asistentkou. Časné přikládání dítěte k prsu je důležité jak pro dítě, tak i pro maminku. Drážděním bradavek se totiž vyplavuje do její krve hormon oxytocin, který zlepšuje zavinování dělohy a snižuje poporodní krevní ztrátu. V děloze se při zavinování lépe uzavírají do té doby otevřené cévy, které po odloučení placenty volně zejí do její dutiny. Teprve po těchto dvou hodinách je matka s dítětem převezena do pokoje na oddělení šestinedělí. Dnes je již ve všech našich porodnicích zaveden systém společného ošetřování matek a dětí, tzv. „rooming in“.

Pokud to provoz porodnice dovolí, tak si žena může pokoj vybrat. Některá chce mít soukromí a chce být zcela sama, jiná si ráda popovídá, a proto si zvolí vícelůžkový pokoj. Obvykle se dnes v českých porodnicích setkáte s maximálně trojlůžkovými pokoji. Přítomnost jiné matky na pokoji mívá i další výhody. Maminky si obvykle vycházejí vstříc, v době své nepřítomnosti (sprcha, WC apod.) si vzájemně hlídají děti, a nakonec i předávají zcela nové zkušenosti.

Již za několik hodin po samovolném porodu může čerstvá maminka vstát z lůžka a již první den i na lůžku cvičit. Nehybný klid na lůžku není prospěšný. Časné vstávání je prevencí zánětu žil, plicních komplikací, urychluje zavinování dělohy a odtok očistků. První dny šestinedělí kojící matka leží na lůžku, později může kojit vsedě.

Většina maminek dává přednost být na společném pokoji s dítětem, jiné si naopak po porodu rády odpočinou a přenechají péči o dítě v prvních hodinách nebo dnech odborně vyškolenému zdravotnickému personálu.

Ať tak či onak, denně k vám přijde na vizitu porodník a zkontroluje váš zdravotní stav. Každý den přijde i dětský lékař a podá vám informace o vašem děťátku. Využijte těchto vizit lékařů a ptejte se na vše, co je vám nejasné.

Lékař kontroluje u nedělky frekvenci tepů, výšku děložního dna, charakter očistků, stav prsů a bradavek, hojení porodních poranění. Denně se mamince měří krevní tlak, 3 až 4krát denně teplota. Teplota první den po porodu může být i mírně zvýšená (do 37,5oC), v dalších dnech však nemá překročit hranici 37,2 oC. Zvýšená teplota je citlivý příznak, který záhy upozorní na počínající infekci v šestinedělí. Výška horního okraje dělohy dobře informuje o jejím zavinování. Avšak děloha se dobře zavinuje jen při dobře vyprazdňovaném močovém měchýři a konečníku. Proto se v prvních dnech šestinedělí kontroluje, zda nedělka dokonale vyprazdňuje močový měchýř a zda má pravidelnou stolici.

Nejčastěji během prvního dne po porodu se někdy objeví tlak nebo napětí v konečníku. Příčinou bývají hemeroidy nebo otok v okolí řitního otvoru anebo kožní steh, který byl použit při ošetření nástřihu nebo trhliny hráze. Pokud se takové potíže vyskytnou, je o nich třeba vždy informovat porodní asistentku nebo lékaře při vizitě.

Propuštění z porodnice záleží na průběhu porodu, na tělesném a duševním stavu novopečené maminky a zejména na zdraví dítěte. I když je maminka již v pořádku, může v některých případech čekat na své děťátko a naopak. Po samovolném porodu se dnes běžně propouští 4. - 5. den a po císařském řezu 5. - 7. den.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.