Předčasný porod

Porod dítěte před 38. týdnem těhotenství se nazývá předčasným porodem. Děti předčasně narozené jsou nezralé, s nedokonale vyvinutými adaptačními mechanismy a s nízkou porodní hmotností. Jejich životaschopnost je tím nižší, čím dříve se narodily.

Nedonošené děti bývají po celý novorozenecký i kojenecký věk ohroženy větší nemocností a některé i poruchami tělesného a duševního vývoje. Příčiny předčasných porodů se podaří zjistit asi v polovině případů. Bývají to vývojové nepravidelnosti dělohy, nedostatečné uzavření děložního hrdla, nadměrné rozepnutí dělohy při mnohočetném těhotenství a zmnožení plodové vody. Dalším důvodem předčasného porodu může být preeklampsie neboli pozdní gestóza, cukrovka, tělesné a psychické trauma maminky. Nejčastější příčinou ale bývá zánět pochvy, který přestoupí do dělohy a pak i na plodové obaly a někdy dokonce i na dítě.

Příznaky hrozícího předčasného porodu jsou děložní stahy a zkracující se děložní hrdlo, někdy odchod hlenové zátky uzavírající kanál děložního hrdla. Častěji odteče plodová voda bez předchozích děložních stahů. Děložní stahy začnou po odtoku plodové vody někdy ihned, někdy s různě dlouhým odstupem a porod plodu pak rychle následuje.

Léčení hrozícího předčasného porodu předpokládá neodkladný převoz, nejlépe do perinatologického centra (tzv. “transport plodu v děloze”, odborně transport in utero). Před převozem je v některých případech nutné podat těhotné ženě léky tlumící děložní kontrakce a hormon kůry nadledvin. Tento hormon proniká placentou do těla dítěte a pomáhá mu urychlit vývoj jeho plic. Pokud se zjistí u maminky zánět, pak se jí okamžitě podají i antibiotika.

Při ústavní léčbě je nezbytný klid na lůžku, podávají se dále tokolytika, zklidňující léky a sleduje se stav dítěte. Perinatologická centra jsou vybavena jak pro léčbu, tak pro případný porod a ošetření nezralých novorozenců. Úmrtnost nezralých novorozenců se podstatně snížila poté, kdy byly těhotné s hrozícím nebo probíhajícím předčasným porodem soustřeďovány ve zmíněných centrech.

I předčasné porody se opakují, proto je třeba ženy, které již mají předčasný porod za sebou, vyšetřit včas, ještě před dalším otěhotněním. V poradně pro těhotné se porodník vždy zaměřuje na vyhledávání těhotenství ohrožených předčasným porodem.

Reklama