Třetí doba porodní začíná porodem dítěte a končí vypuzením placenty. Mamince právě začíná nejkrásnější období jejího života. Avšak porod stále ještě není dokončen.

Po porodu dítěte se děloha stáhne, její obsah tvoří již jen placenta. Děloha je nyní kulovitá, tuhá a její horní okraj dosahuje k pupku. Později něco ochabne. Po několikaminutovém období klidu se děloha začne opět stahovat. Stahy nejsou vnímány bolestivě. Jimi se od děložní stěny odlučuje placenta. Z otevřených cév vytéká krev mezi placentu a děložní stěnu, tvoří se krevní výron, který dále oddaluje placentu od děložní stěny. I v této době jsou ještě děložních kontrakce, které odloučenou placentu vypudí z dělohy do pochvy, zde placenta opět vyvolá slabý pocit nucení k tlačení. Maminka je požádána, aby naposledy zatlačila. Placenta se rodí a táhne za sebou plodové obaly. Porozená placenta musí být pečlivě zkontrolována, aby se vyloučilo, že v děloze nezůstaly její zbytky nebo velké množství plodových obalů.

Nakonec porodník nebo porodní asistentka pečlivě prohlédnou rodidla ženy. Porodní poranění jsou v místním znecitlivění ošetřena.

Prevence poporodního krvácení

V České republice se povinně mamince podává po porodu hlavičky dítěte do žíly hormon oxytocin. Oxytocin posiluje napětí dělohy, a tak placenta se rychleji odděluje. Toto opatření vede ke zkrácení III. doby porodní a zejména ke snížení krevní ztráty. Přiložení novorozence k prsu matky a dráždění prsních bradavek v co nejkratší možné době po porodu je přirozeným postupem, kdy se vyplavuje maminčin vlastní oxytocin z podvěsku mozkového (odborně hypofýzy). Avšak nitrožilně podaný lék je účinnější.

První dvě hodiny po porodu

Dvě hodiny po porodu placenty je žena, nyní již nedělka, trvale sledována, neboť v této době se může dostavit krvácení. Proto zůstává ještě na porodním sále, je kontrolována výška děložního horního okraje dělohy, krvácení z rodidel a celkový stav maminky. Po ošetření porodních poranění je změřen krevní tlak, teplota, spočítán puls. Unavená ale šťastná maminka se s partnerem již plně věnuje svému dítěti. Již v této době může na lůžku volně jíst a pít, nezřídka žena usíná. Po uplynutí 2 hodin  bývá maminka převezena na svůj pokoj, na oddělení šestinedělí.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama