Správné načasování protrhnutí vaku blan je důležité i pro kontrolu plodové vody, která má být čirá.
Příroda moudře ukrývá dítě v těhotenství v matčině lůně do samotného konce, do jeho narození. Během porodu máme jen málo možností, jak se o stavu dítěte dozvědět. Můžeme vycházet jen ze zabarvení plodové vody a dále znalosti, že o stavu dítěte vypovídá jeho srdeční činnost, frekvence a charakter srdečných úderů (viz strana xx)
Pro sledování srdeční frekvence existují dvě metody:
Poslechem stetoskopem
Elektronické sledování, které může být občasné nebo stálé.
Poslech plodu prostým přiložením ucha na břicho těhotné nebo „babským“ stetoskopem se začal provádět teprve na počátku minulého století. Dnes v České republice v drtivé většině převládá elektronické sledování, je přesnější a podává ve formě záznamu důkaz o stavu dítěte. Zejména v případech rizikového těhotenství a rizikových porodů je použití prokazatelně užitečné a mamince dodává větší jistotu. V současné době začíná řada porodnic u nás nakupovat modernější přístroje, které již velmi přesně umožňují stanovit, zdali je dítěti během porodu v břiše maminky dobře, nebo nikoliv.
Zkušený porodník pak dnes může kombinací různých metod učinit lépe než v dřívějších dobách správnou diagnózu a porodnický postup.
Využití nových postupů při sledování stavu plodu během porodu je ze dvou důvodů velmi přínosné. Poklesl počet dětí, které trpěly během porodu nedostatkem kyslíku, lidově řečeno dusily se, a dále klesá počet dříve často kritizovaných „zbytečných intervencí“, tedy léků a císařských řezů. Pokud se dnes provádí císařský řez z důvodu ohrožení dítěte nedostatkem kyslíku, tak je tato diagnóza správná. Použití většiny dnešních přístrojů mamince dokonce ani neznemožňuje volný pohyb,
Finančně nákladné přístrojové vybavení porodních sálů neslouží k demonstraci vstupu vědy, někdy dokonce slýcháváme mužské ješitnosti, do přírodního a intimního děje, kterým porod bezpochyby je a nadále může i tak zůstat. Mnoho desetiletí vyvíjená technika jen pomáhá kontrolovat přírodní síly a odvracet lidské tragédie, čím by se narození postiženého dítěte mohlo stát. A tak to i naprostá většina budoucích rodičů chápe. Snad více než jindy, i zde nejvíce pomůže slovo a dobrá vůle a personál porodního sálu může rodičce v naprosté většině případů vyjít vstříc a vyhovět.
Pokračování Průběhu porodu si můžete přečíst v pondělí.
Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.
Nový komentář
Komentáře
darla: jen pro zajímavost: řekli ti jen, že malá má tachykardii, anebo i vysvětlili, že to znamená, že jí srdíčko tluče rychleji, než by mělo?
Já byla při prvním dítěti napojená na monitor a musela jsem ležet jen a pouze na zádech, jinak lékař nedokázal přečíst záznam
Naštěstí podruhé mi natočili krátký vstupní monitor v sedě, a pak už za mnou vždycky jenom PA zaskočila s "krabičkou do ruky", která jí ozvy během chviličky spočetla, ať jsem byla na balónu nebo ve sprše