Než budeme hovořit o pozdní gestóze, je potřebné vysvětlit, čemu se říká rané gestózy. Jedná se o nepravidelnosti v I. a ve II. trimestru těhotenství, které se projevují nucením ke zvracení (odborně nauzeou), zvracením a zvýšenou tvorbou slin, odborně ptyalismem. Objevují se koncem prvního měsíce těhotenství a mizí ve čtvrtém. Jejich závažnost a důsledky (ztráta tekutin a minerálů, úbytek tělesné hmotnosti, porucha látkové výměny) jsou různého stupně. Vážnějšími formami bývají postiženy ženy poprvé těhotné, těhotné ženy s více plody, diabetičky a ženy neurotické. Nepochybnou roli raných gestóz má konstituce těhotné, hormonální zdraví těhotné, negativní postoj ženy ke stávajícímu těhotenství, eventuálně úzkostné neurózy a konfliktní situace.

Preeklampsie neboli pozdní gestóza je porucha ve III. trimestru těhotenství. Projevuje se příznaky, které svědčí pro změny v oblasti cév a ledvin: E – otoky (odborně edémy), P – bílkovinou v moči (odborně proteinurií), H – zvýšeným krevním tlakem (odborně hypertenzí). Proto byl do nedávna tento stav označován odborně jako EPH-gestóza, nyní se přechází k označení preeklampsie.

Preeklampsie začíná obvykle zvýšením krevního tlaku v šestém měsíci těhotenství, zřídka dříve, a nálezem bílkoviny v moči. Otoky jsou příznakem preeklampsie tehdy, přetrvávají-li na dolních končetinách po nočním klidu nebo postihují-li i břicho, horní končetiny a obličej.

Na tyto příznaky mohou navázat další poruchy, bolesti hlavy, nevolnost, nucení na zvracení, zvracení, bolesti v nadbřišku, neklid či zaujatost, poruchy vidění, zejména nejasné vidění, zúžení zorného pole a tmavé skvrny v zorném poli. Takový stav je již velmi závažný.

Preeklampsie se může vyvinout u ženy do té doby zcela zdravé. Takto bývají postiženy převážně starší ženy, které budou rodit poprvé, dále ženy s mnohočetným těhotenstvím a maminky s nadměrným zmnožením plodové vody.

Často se nemoc vyvine u maminky, která již před početím trpěla vysokým tlakem, chorobami ledvin, cukrovkou nebo jaterní chorobou.

Těhotné s příznaky preeklampsie jsou považovány za rizikové těhotné, častěji se u nich vyskytuje předčasné odloučení placenty a poruchy krevní srážlivosti. Těžké formy preeklampsie ovlivní vývoj plodu. Způsobí nejprve poruchu funkce placenty, ta se hůře prokrvuje, a proto dítě je méně zásobeno kyslíkem a živinami, častěji má má nižší hmotnost.

Maminka s preeklampsií musí být pečlivě sledována v poradně pro riziková těhotenství, Provádí se opakovaná ultrazvuková vyšetření plodu, jedině ta dokáží odhalit dobu, kdy je dítě špatně zásobeno krví a kdy začíná strádat. Při těžších formách preeklampsie, zejména při nadměrném vzestupu krevního tlaku maminky, je nutná její hospitalizace. Z důvodů ohrožení jejího zdraví a často i zdraví dítěte se více než jindy ukončuje těhotenství císařským řezem.

V konečném stadiu může preeklampsie vyústit v eklampsii, což je záchvat křečí s následným stavem hlubokého bezvědomí. O eklampsii je pojednáno na straně XXX.

 

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama