Cukrovka – odborně diabetes mellitus, trápí lidstvo od dávnověku. Lékaři se jí snaží přijít na kloub už hodně dlouho a boj s ní není snadný. Cukrovka má více tváří a není pravda, že postihuje jen staré lidi.

Existuje několik typů cukrovky, které se vyskytují u různých věkových skupin.
Existuje diabetes I. typu, postihuje obvykle děti a mladé dospělé. Vzniká většinou před 40. rokem a pacienti, kteří jím trpí, jsou odkázáni doživotně na přísun inzulinu.
Další typ diabetu je diabetes II. typu, postihuje převážně starší lidi.
Gestatační diabetes neboli těhotenská cukrovka, se vyskytuje pouze v těhotenství. Další typy diabetu jsou vzácné a doprovázejí většinou jiné choroby.

Příčiny těhotenské cukrovky

Těhotenská cukrovka se většinou objevuje po 15. týdnu těhotenství, po porodu většinou samovolně odezní. Zjistí se při takzvaném „zátěžovém testu“ (screening poruch glukózového metabolismu), který by se měl provádět automaticky u každé těhotné maminky. Avšak jak říká MUDr. M. Moravcová, diabetoložka gynekologicko-porodnické kliniky „ U sv. Apolináře“ VFN v Praze, bohužel se tento test celoplošně neprovádí.
Rizika jsou však zejména pro plod v případě neléčené cukrovky těhotnou ženou vysoká. Proto je nutné, aby těhotná maminka s těhotenskou cukrovkou dodržovala určitá preventivní opatření, mezi něž patří především dieta.

S maminkami se velmi dobře pracuje,“ říká MUDr. Moravcová. „Jsou silně motivované a až na světlé výjimky naše doporučení rády dodržují.“

Mít cukrovku pod kontrolou je pro každou maminku důležité, i když zejména dodržování diety vypadá na pohled drasticky, vůbec tomu tak není. „Maminky by měly vypustit sladkosti a denně by neměly přijímat více než 250 gramů sacharidů. Musejí si tedy sacharidy počítat a dávat si pozor i na vše, co je z mouky. Jídelníček je ale jinak velice pestrý a řekla bych, že je to spíše racionální dieta. Pokud se jí maminky drží, žádná rizika pro dítě nehrozí,“ říká dr. Moravcová.

Jídelníček pro těhotné diabetičky je na straně:……..

Kdo je k těhotenské cukrovce náchylnější?

Bohužel, podle diabeteložky Moravcové je dnes těhotných maminek, které trpí těhotenskou cukrovkou, mnohem více než dříve. Je to i tím, že cukrovka jako taková je v populaci mnohem častější. Nedostatek pohybu, obezita, stresy – to všechno může být příčinou vzestupu cukrovky. Těhotenská cukrovka je častější u maminek, u nichž se vyskytuje i v rodině, ale to automaticky neznamená, že se u nich v těhotenství objeví také. Spíše než nemoci, stresy, léky a rodinné dispozice hrají pro vznik těhotenské cukrovky hormonální změny, kterými každá těhotná prochází.

„Častější je také u starších maminek,“ podotýká dr. Moravcová.

Problematičtější je těhotenství pro matku, která již cukrovkou (I. nebo II. typu) trpěla před otěhotněním. Mateřství je dnes možné i pro takovou ženu, avšak podmínkou je respektování řady doporučení.

Rozhodne-li se pár, kde žena již trpí cukrovkou jako netěhotná, že bude mít dítě, je třeba těhotenství s předstihem cíleně připravovat. Již před početím totiž musí žena kompenzovat cukrovku a péče o těhotnou pak spočívá v její přísné kontrole.
Pokud maminka dodržuje správný diabetologický režim, těhotenství probíhá bez větších problémů.

Rizika pro dítě a matku

Rizika pro dítě jsou vyšší v případě, že se cukrovka objeví už v začátku těhotenství. Pokud by nebyla nemoc včas léčena, odborně se říká kompenzovaná, hrozí samovolný potrat, vývojové vady dítěte, narozené děti mívají poruchy s poporodní adaptací, nemají dokonale vyzrálou plicní tkáň, upadají častěji do hypoglykémie (závažný stav, kdy klesá hladina cukru v krvi) a mívají i v těle méně vápníku.
Tomu však lze ale docela snadno předejít. Maminky docházejí pravidelně do diabetologické poradny a sleduje se u nich hodnota glykémie (množství cukru v krvi) před a po jídle. Pokud dietní režim nestačí, maminky si musí přechodně píchat inzulin. Kontroly jsou nezbytné a ženy by je neměly podceňovat.
Postupujícím těhotenstvím se totiž tolerance k cukru zhoršuje. „Co jsme nenašli ve dvacátém týdnu, může se objevit ve 28. týdnu,“ podotýká dr. Moravcová.
Strach však těhotné maminky mít nemusejí. Po porodu většinou těhotenská cukrovka sama zmizí.

Je to však ale určité takové oznámení mamince, že u ní dispozice k cukrovce II. typu existuje a že by měla ve zdravé životosprávě pokračovat i po porodu. Stejně tak by měla ke zdravé životosprávě vést i své děti. Zjistilo se totiž, že děti matek, které v těhotenství trpěly cukrovkou, mívají k cukrovce vyšší sklon,“ říká MUDr. Moravcová.

Takže rada pro všechny – hlídejte si váhu, hýbejte se a jezte zdravě. Vztah obezity a cukrovky je ověřený. Lidé, kteří mají cukrovku, mají tendenci tloustnout, a naopak, obézní člověk s velkou pravděpodobností cukrovkou onemocní. Pamatujte, že metabolická onemocnění se dají málokdy vyléčit, ale lze je mít pod kontrolou a dobře s nimi žít. Rozhodně však nečekejte, že lékař je všemocný a udělá všechno za vás.

Připravila Ivana Pečenková-Ašenbrenerová
Odborná spolupráce: MUDr. Milena Moravcová

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama