Plod

Plod je 9 cm dlouhý a váží okolo 20 g. Na končetinách jsou dobře patrné prstíky a prodlužují se ruce. Je vytvořen chrupavčitý základ kostry. Ze společného základu se začínají vyvíjet buď mužské, nebo ženské vnější pohlavní orgány, ale při ultrazvukovém vyšetření je nelze ještě zjistit. Je dokončen vývoj placenty. V srdci jsou vyvinuty chlopně mezi síněmi a komorami srdce. V mozku se začíná vytvářet základ mozkové kůry. Dítě se sice již pohybuje, ale matka nemůže pohyby cítit, jsou velmi slabé. Začínají se objevovat reflexy končetin, pokud se podráždí kůže plodu, reaguje pohybem rukou. Obličej začíná mít zřetelnější rysy, protože hlavička se zdvihla a rychle nabývá „lidštějších“ tvarů. Tvář je téměř hotová. Oči, které byly daleko od sebe po stranách hlavy, jsou nyní vpředu a jsou zakryty víčky, rýsují se rty, uši připomínají štěrbinky. Boltec ucha se již postupně formuje. Ve středním uchu se vytváří svaly, která ovládají kůstky středního ucha. Ve vnitřním uchu je z velké části dokončen vývoj hlemýždě. Výrazně se již vyvinula játra. V žaludku se tvoří svalovina, začíná se vytvářet systém žaludečních žláz. Svalstvo a žlázky se vytvářejí v tenkém i v tlustém střevě. V hrtanu se začínají tvořit svaly hlasivek. Ledviny nabývají definitivního tvaru a do plodové vody se začíná vylučovat moč.

4. měsíc těhotenství

Plod Plod je 16 cm dlouhý a váží okolo 120 g. Tělo je pokryto jemnou, svraštělou a červenou kůží, dosud není vytvořen podkožní tuk. Kůže přestává být tenká, ale zůstává průsvitná, takže jsou vidět cévy. Na celém povrchu těla jsou velmi jemné chloupky,chmýří, kterému se odborně říká lanugo. Dále se vyvíjí základ mozkové kůry. Pokud se podráždí kůže plodu, reaguje pohybem rukou. Začíná se vyvíjet hmat, hmatové receptory v kůži, např. v prstech, už jsou na svém místě. Začínají rovněž fungovat chuťové pohárky a plod se seznamuje s chutí plodové vody, v níž se vznáší a kterou i ústy polyká. Začínají se tvořit základy trvalých zubů. Kostra však není ještě zcela pevná.

5. měsíc těhotenství

Plod

Plod je okolo 25 cm dlouhý a váží zhruba 250 g. Na hlavičce začínají růst vlasy a na prstech nehty. Podkožní tukový polštář je velmi tenký. Srdeční činnost lze zjistit poslechem. Těhotná začíná vnímat aktivní pohyby plodu. Dělení nervových buněk je u konce. Přesto se od tohoto týdne hmotnost mozku zvyšuje o 90 g za měsíc, okolo buněk se vytváří další hmota, bez které by jinak buňky nemohly pracovat. Začínají se oddělovat dosud srostlá oční víčka. Tvoří se sklovina zubů. Žaludeční žlázy začínají tvořit štávy. Začíná tvorba šťáv slinivky břišní, když šťávy již začínají odcházet do tenkého střeva. Průdušky jsou již rozvětvené, nastává tvorba jejich slizniční výstelky. Jsou již vyvinuté hlavní plicní cévy, tepny i žíly. Je vytvořena základní vnitřní struktura ledvin. U holčiček se začíná tvořit definitivní struktura vaječníků, u chlapečků pak semenotvorné kanálky. V hrdle dělohy se začínají tvořit žlázky, v těle dělohy hladké svalstvo, v místě styku pochvy s kožní vrstvou se tvoří panenská blanka.

6. měsíc těhotenství

Plod

Plod je okolo 30 cm dlouhý a váží zhruba 600 g. Svalové buňky srdce již mají definitivní uspořádání. Povrch obou mozkových polokoulí je zatím téměř hladký. Probíhá výstavba sliznice v dýchacích cestách, okolo dýchacích cest vznikají struktury buněk, které budou mít význam pro imunitu dítěte. Začíná se objevovat rytmické dýchání plodu. Dokončuje se tvorba ženské močové trubice. Vaječníky začínají mít konečnou stavbu a dotvářející se i varlata. Začíná se rozdělovat sliznice v hrdle a těle dělohy. Je vytvořena pochva. Plod se stále hodně pohybuje; vykoná 20 až 60 pohybů za půl hodiny, jejich množství se během dne mění. Už v této době má fáze bdění a spánku a začíná reagovat na zvuky zvenčí. Jeho obličej se zvýrazňuje: obočí je viditelné, nos se rýsuje jasněji, uši jsou větší, vytváří se krk. Začíná se objevovat sací reflex, dítě si často cucá paleček a někdy mívá škytavku.

7. měsíc těhotenství

Plod

Plod je 35 cm dlouhý a váží 1 200 g. Zvětšil se natolik, že mu začíná být v děloze těsno; proto se pohybuje mnohem méně. Srdce je již vyvinuté jako u dospělého člověka. Na celém povrchu mozku se začínají tvořit mozkové závity. Jsou již vytvořeny všechny struktury ucha. Vývoj plic je ukončen. V plicní tkáni se začíná vytvářet důležitá látka, surfaktant, která umožní po porodu správné rozvinutí plic. Dýchací pohyby plodu jsou čím dál tím méně chaotické. Oči jsou zcela otevřeny. Žaludek a střeva fungují, vývoj ledvin je prakticky ukončen. Sluchové ústrojí je definitivně vytvořeno od konce 6. měsíce, plod vnímá zvuky a dává to najevo, trhne sebou při bouchnutí dveří, pohybuje se nebo se zklidňuje podle toho, jakou hudbu jeho rodiče poslouchají.

8. měsíc těhotenství

Plod

Plod je okolo 40 cm dlouhý a váží zhruba 1 800 g. V této době zaujímá plod definitivní polohu pro příchod na svět; nejčastěji je hlavičkou dolů a zadečkem nahoru. Slabá vrstvička podkožního tuku napíná kůži, chmýří je postupně nahrazováno ochrannou vrstvou, která se nazývá mázek. Mázek bude ke konci těhotenství také mizet z povrchu těla dítěte. V celém mozku se prohlubují mozkové závity. Stále probíhá tvorba obalů nervových buněk mozku, míchy i ostatních nervů. Dokončuje se cévní zásobení mozku. Zornička oka již reaguje na světlo. Kosti se dále prodlužují a sílí. Plod polyká množství plodové vody, do které i hodně močí.

9. měsíc těhotenství

Plod

Plod je 45 cm dlouhý a váží 2 700 g. Podkožní tukový polštář je již vytvořen, na kůži mizí vrásky, kůže je napjatá. Ochranná vrstva kůže se zčásti odlupuje a zbytky plují v plodové vodě. Lebka není dosud zcela pevná, dva hlavní lebeční lupínky, odborně fontanely, vazivové plošky mezi lebečními kostmi, se uzavřou až několik měsíců po narození. Pokračuje zbrázďování mozku. Mícha má již tvar i funkci jako při narození. Duhovka oka je již pigmentovaná. Ve vaječnících se objevují měchýřky, odborně folikuly, s vajíčky, jejichž počet je pro celý život v dospělosti u ženy konečný.

Termín porodu

Plod

Plod má všechny známky zralosti, je 48 až 50 cm dlouhý a váží více než 2 700 g. Kůže je napjatá, růžová a její pokrytá bělavou mazlavou hmotou, mázkem, který postupně mizí. Jemné chmýří, lanugo, je jen na zádech mezi lopatkami. Úpon pupečníku je uprostřed vzdálenosti mezi horním okrajem spony stydké kosti a hrotem mečovitého výběžku hrudní kosti. Švy mezi lebečními kostmi jsou úzké, fontanely malé. Jsou vytvořeny chrupavky nosní, ušní, nehty na rukou přesahují špičky prstů, na nohou dosahují špiček prstů. Varlata jsou u chlapců sestouplá v šourku, u děvčátek překrývají velké stydké pysky malé stydké pysky a štěrbinovitě uzavírají poševní vchod. Probíhá dozrávání buněk v mozkové kůře. Vlákna nervových buněk dosahují definitivní délky a větvení. Výstavba cév je v mozku hotova. Tvorba obalů nervů se bude dokončovat ještě několik let.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama