Zvýšená unavenost a ranní nevolnosti, zejména v počátcích těhotenství, mohou zhoršovat situaci zaměstnané ženy. Obdobně je to s ubýváním pohyblivosti v pokročilejším těhotenství a s poklesem soustředěnosti, nebo dokonce usínáním. Pocit vyčerpanosti a stresu může přinášet cestování do práce a z práce, zvláště děje-li se to městskou hromadnou dopravou.

Avšak není vhodné vytvářet jednotné schéma, které by se týkalo zaměstnání těhotných. Rozhoduje individualita každé ženy. Jedna vyžaduje po svém lékaři vystavení pracovní neschopnosti v okamžiku zjištění pozitivity svého těhotenského testu, jiná pracuje ještě na porodním sále v době porodu. V obou, jako i v ostatních případech, by se každé těhotné ženě mělo vyhovět, záleží jen na jejím pocitovém uspokojení a druhu zaměstnání.

Přesto několik velmi obecných rad

Těhotná zaměstnaná žena by měla v přiměřené době, což většinou každá žena správně posoudí, svému nadřízenému nebo zaměstnavateli směnu svého stavu oznámit. Je tomu z důvodů:

– aby zaměstnavatel mohl plnit platné předpisy o zaměstnávání těhotných žen

– aby mohl připravit náhradní pracovní sílu, až zaměstnankyně nastoupí mateřskou dovolenou.

Na druhé straně se těhotná zaměstnaná žena má včas seznámit se všemi předpisy, které se týkají zákonem zaručených opatření k ochraně jejího zdraví a normálního vývoje těhotenství a se směrnicemi o sociálním zabezpečení žen v těhotenství a v mateřství.

Je několik možností, kterými lze upravit pracovní režim těhotné ženy, aby byl příjemnější:

– posadit se s dolními končetinami umístěnými výše, kdykoliv je to možné. K podložení pro nohy je možno použít vysunuté zásuvky stolu, židle a pod.

– po cestě do zaměstnání a nebo během pracovní procvičit krční páteř, klouby ramen, pánve a nohou tak často, jak je to možné. Tyto cviky uvolňují napětí a zlepší krevní oběh.

– kdykoliv se vyskytne potřeba shýbnout se, je vhodné využít podřepu, a posilovat tak stehenní svaly

– těhotná by vždy měla mít s sebou výživné přesnídávky a pro případ nevolnosti zásobu celozrnných sušenek nebo krekrů, které spolu se sklenicí nápoje zaženou nepříjemné pocity

– obtíže je třeba přijímat s nadhledem, a jakmile se dostaví pocit únavy, neváhat odpočívat!

Pracovní oděv těhotné se musí podřídit pracovišti a vykonávané práci. Obvykle je možné použít varianty normálního oblečení. Pokud je na pracovišti obvyklý společenský oděv, bude třeba pořídit si dražší těhotenské šaty, sako prodloužené délky, šaty se sníženým pasem, sukně a halenky. Nesmí se zapomenout na obuv na nízkém podpatku, případně s ortopedickou vložkou.

Těhotná žena by neměla vykonávat zaměstnání po 32. týdnu těhotenství. V této době její oběhový a dýchací systém a některé další, životně důležité orgány musí podávat nejvyšší výkon. Páteř, klouby a svaly jsou nejvíce zatíženy. Poslední dva měsíce jsou těhotenským obdobím, kdy by si žena měla odpočinout, kdykoliv pocítí únavu – což nemusí být vždy možné, pokud po tomto termínu setrvá v zaměstnání.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama