Těhotná žena dostává formou „rad“ mnohé pokyny a zákazy, které by měly změnit její obvyklý nebo nežádoucí životní styl. Je nabádána, aby vedla nesobecký a zdravý život, nekontaminovaný sexem, cigaretami, alkoholem, zaměstnáním nebo strachem. Tyto řádky by neměly vyznít mentorsky, ale jen jako upozornění na několik okolností, které mohou těhotné, a zejména dítěti ublížit.

Kouření cigaret

Cigaretový kouř, jeho škodlivé látky přecházejí do krve těhotné ženy i plodu a mají škodlivé účinky na vývoj dítěte. Některé kuřačky přestávají v těhotenství kouřit. Těhotenské „přeladění“ organizmu může samo způsobit ztrátu chuti na nikotin, někdy dokonce vyvolává až odpor vůči cigaretovému kouři. Zvláštní situací je tzv. pasivní kouření nebo-li vdechování škodlivin nekuřákem v prostředí, v němž někdo právě kouří. Stává se tak někdy na pracovišti, ale i v rodině, kde je kuřák.

Všichni kuřáci jsou drogově závislí. Bohužel bývají většinou postiženi i psychicky. Bývají netolerantní, sobečtí až agresivní ke svému okolí. Přestávají si uvědomovat, že není normální kouřit, ale že je normální nekouřit.

Poslední výzkumy prokazují, že silné kouření ovlivňuje organizmus kuřáka více, než se původně myslelo. V našem organizmu existují receptory, kterým se dokonce říká nikotinové, a ty mohou být ještě mnoho měsíců po ukončení kouření ovlivněny. Proto ani náhlé ukončení kouření, třeba v době, když žena zjistí, že je těhotná, ještě neznamená „očistu těla“ od nikotinu.

Pití alkoholických nápojů

Alkohol nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu. Již starořecký učenec Platon v jednom ze svých spisů uvádí: „Bylo-li dítě počato v alkoholovém opojení, objeví se u něj slabomyslnost a neposlušnost a bývá často nemocné.“

Pravidelné a vydatné pití alkoholu je pro plod bezpochyby škodlivé, avšak není pravděpodobné, že by dítě mohlo být poškozeno příležitostným požitím alkoholických nápojů v době početí a nebo v časném těhotenství. Ale pokud žena zjistí, že otěhotněla, měla by se alkoholu raději zcela vyhnout.

Některé potraviny

Bakterie obsažené v některých potravinách, zejména salomonely a listerie, mohou vyvolat potrat nebo úmrtí plodu v děloze. Nadbytek vitaminu A může vést k vrozeným vadám dítěte. Je lépe se vyhnout nepasterizovaným mléčným výrobkům, jako jsou například některé sýry, stejně tak pojídání neprovařeného masa, včetně syrových ryb, jako třeba suši. Obtíže mohou způsobit játra a játrové paštiky i syrová nebo zpola uvařená vejce.

Užívání léků

Choroby se nevyhýbají ani těhotným ženám. Může se objevit chřipka, angína, zánět průdušek i jiné běžné choroby.

Zkušenosti ukazují, že mnohé kapičky, tabletky a pilulky bývají škodlivé pro dítě, zvláště když jsou užívány v prvních třech měsících těhotenství, v době, kdy se u dítěte vyvíjejí jeho orgány. Mohou se pak narodit děti těžce zdravotně postižené.

Jak si má těhotná žena počínat v takových případech? Vždy je třeba se poradit s lékařem, který po zvážení všech okolností rozhodne, jaký lék je v daném případě nejvhodnější a zdali jej lze použít bez nebezpečí pro dítě.

Avšak může nastat situace, kdy žena ještě neví o svém početí, takže o něm nemůže vědět ani lékař, a je předepsán lék, který by mohl zdravotní stav plodu ohrozit. V takovém případě je třeba neprodleně uvědomit lékaře. Ten situaci posoudí a v některých případech ji probere se specialistou, obvykle s genetikem.

Infekční nemoci

Plané neštovice, příušnice, zarděnky jsou pro zárodek a plod velkým nebezpečím. Zejména na začátku těhotenství je lépe se vyhnout kontaktu s malými dětmi, které by tuto nákazu mohly přenášet.

Domácí zvířata

Jsou nemoci, které mohou být přenosná ze zvířete na člověka a které mohou u těhotné vyvolat poškození dítěte, např. toxoplazmóza. Je lepší se vyvarovat přímého kontaktu se zvířaty, pochopitelně včetně práce s výkaly často domácích miláčků. Při práci na zahradě je vhodné používat rukavice.

Rentgenové záření

V prvních 14 týdnech těhotenství se rentgenová vyšetření nemají u těhotné ženy provádět. Pokud je vyšetření rentgenem nezbytné, pak je nutné informovat o těhotenství rentgenologa. Bude použita nejnižší možná dávka. Rentgenovo záření může negativně ovlivnit vývoj plodu, jeho orgánů.

Video, mikrovlné trouby, kopírky

Při běžném používání není třeba se obávat škodlivých účinků.

V případě jakýchkoliv pochybností, zejména s ohledem na zdraví svého dítěte, je nutné se neprodleně obrátit na svého lékaře s dotazem o eventuálním „ prohřešku“. V každodenní praxi bývá naštěstí „planých poplachů“ mnohonásobně více než těch, kdy je skutečně vážně ohroženo zdraví matky nebo jejího dítěte.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama