Otěhotnění neboli oplodnění či koncepce je splynutí mužské a ženské pohlavní buňky, spermie a vajíčka.

Spermie vznikají v semenných kanálcích varlat, prodělávají zde zrání. Získají svůj tvar malé hruškovité hlavičky s bičíkem. Spermie jsou nejmenšími buňkami lidského těla. V hlavičce spermie je buněčné jádro, které má jen poloviční počet chromozomů než ostatní buňky lidského těla, tedy 23 chromozomů. Chromozomy obsahují kyselinu deoxyribonukleovou (běžně užívaná zkratka DNA), která je nositelkou dědičnosti.

Spermie se tvoří z původně 46 chromozomů buněk muže. Každá zdravá spermie obsahuje 22 chromozomů, které nesou dědičné informace pro tělesné a duševní znaky člověka a poslední 23. chromozom určuje pohlaví, proto se jmenuje pohlavní chromozom nebo také sex-chromozom. Rozeznáváme dva pohlavní chromozomy, které jsou tvarově rozdílné. Větší je označován jako X, menší jako Y. Chromozom X určuje ženské pohlaví, Y chromozom je specificky mužský. Polovina spermií muže nese pohlavní chromozom X a druhá polovina Y.

Spermie putují z varlat přes nadvarlata k semenným váčkům a prostatě, kde teprve vzniká ejakulát, který v množství 2 až 6 ml je při mužském orgasmu vstřikován do pochvy. 1 ml ejakulátu obsahuje 20 až 50 milionů spermií.

Vajíčko se vyvíjí z folikulů. Vajíčko je největší buňkou lidského těla, má v průměru 100 až 150 µm. V každém vaječníku je při narození děvčátka asi 200 000 folikulů. V období pohlavní zralosti prodělá postupně jen malá část těchto folikulů vývoj, na jehož konci je zralý folikul obsahující zralé vajíčko. Během života ženy uzraje jen asi 400 vajíček, proběhne tedy zhruba 400 menstruací. Ostatní folikuly se vyvíjejí jen do určitého stupně, některé se nevyvíjejí vůbec. Degenerují a organizmus je vstřebá. Zralé vajíčko má také jen poloviční počet chromozomů, tedy 23. Poslední 23. chromozom je opět chromozom, který určuje pohlaví, ale v případě ženy se vždy jedná o X chromozom. Všechna vajíčka obsahují pouze X pohlavní chromozom.

Při ovulaci je vajíčko strženo proudem tekutiny prýštící z prasklého folikulu a dostává se na sliznici trychtýřovitě rozšířeného vejcovodu nebo na třásně, které lemují vyústění vejcovodu do břišní dutiny a které jsou ve fázi ovulace přiložené k povrchu vaječníku nad vyklenujícím se folikulem.

Po mužském orgasmu, pokud se ejakulát dostane do pochvy, spermie pronikají do hlenu děložního hrdla. Spermie se pohybují převážně aktivním pohybem svých bičíků. Hlen hrdla dělohy je v období ovulace pro spermie snadno prostupný, má ale zároveň určitou filtrační schopnost, nepropustí do dělohy vadné spermie. Teprve po prostupu kanálem děložního hrdla a pak děložní dutinou získávají spermie schopnost proniknout buněčnou blánou do nitra vajíčka.

Ve vejcovodu se spermie setkají s vajíčkem, ale většinou pouze jedna z nich do vajíčka pronikne a přitom vždy ztratí svůj bičík. Tento děj se nazývá oplození a znamená, že se vytvořila buňka, která se nazývá zygota a která již má plný počet chromozomů, tedy 46. Chromozomy tvoří páry. Vznikne 23 párů chromozomů, z nichž 22 párů je zodpovědných za dědičné informace pro tělesné a duševní znaky člověka, a poslední 23. pár určuje pohlaví. Podle toho, jestli spermie přinesla pohlavní chromozom X, nebo Y, vzniká pohlaví dítěte. Za pohlaví dítěte je vždy zodpovědný muž.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama