Menstruační kalendář je tiskopis, většinou dvakrát přehnutá, oboustranně potištěná skládanka z polotuhého materiálu, na které je kromě poučení pro uživatele graficky znázorněno 12 měsíců. Do kolonek pro jednotlivé dny si žena vyznačuje intenzitu a délku menstruačního i mimomenstruačního krvácení, dále výtok (V), bolest (B), pohlavní styk (.), podání léků, eventuálně onemocnění apod. Součástí menstruačního kalendáře bývá i tabulka pro údaje získané z měření bazální teploty ženy.

Vedení menstruačního kalendáře je pro každou ženu velmi užitečná a praktická věc. Žena si může sama kontrolovat svůj zdravotní stav. Údaje z menstruačního kalendáře jí poskytnou přehled o termínu plodných a neplodných dnů. Menstruační kalendář umožní přehled o posunu budoucí menstruace, třeba kvůli dovolené, sportovkyně si podle menstruačního kalendáře vypočítávají a plánují trénink a apod. Jsou ženy, které si tento osobní dokument pečlivě vedou celý svůj reprodukční život, a na druhé straně jsou ženy, které nevědí, že něco podobného vůbec existuje.

Vedení menstruačního kalendáře se ovšem v některých případech přímo doporučuje. A to proto, aby lékař získal přehled o zdraví ženy, stává se tak při:

· poruchách menstruačního cyklu
· v případě neplodného manželství
· u ženy, která opakovaně potratila
· při kontrola výsledků léčby (úprava menstruačního cyklu apod.)
· když se sleduje křivka bazálních teplot při plánovaném rodičovství

Bazální teplota je tělesná teplota naměřená po dostatečně dlouhé době tělesného klidu. Měří se ráno po probuzení, vždy stejným teploměrem, který se zavádí zhruba na 5 minut vždy na shodné místo, buď do pochvy nebo do konečníku nebo do úst. Hodnoty bazální teploty se mění podle fáze menstruačního cyklu. Po ukončení menstruace kolísá bazální teplota okolo 36,5 oC, před termínem ovulace bývá 1 až 2denní mírný pokles, pak náhlý vzestup od 0,3 oC do 0,6 oC s kolísáním nad 37,0 oC. Tento vzestup trvá obvykle do 26. dne menstruačního cyklu, kdy bazální teplota opět klesá pod 37,0 oC. Hodnoty naměřené bazální teploty žena zapisuje do menstruačního kalendáře. Pravidelné, každodenní, záznamy bazální teploty ženy, vytvoří v průběhu menstruačního cyklu křivku. Nižší teploty před ovulací a vyšší po ovulaci způsobí, že křivka má u zdravé ženy charakterický průběh, svědčí o existenci žlutého tělíska (viz strana XXX), které tvoří hormon progesteron. Progesteron způsobuje zvýšení bazální teploty. Křivka zdravé ženy je bifázická, má dvě fáze, období s nižší a vyšší teplotou. Pokud ovulace neproběhla a nebo pokud se nevytvořilo žluté tělísko, pak je menstruační cyklus ženy bez ovulace, bazálních teploty se po celou dobu mezi dvěma menstruacemi pohybují pod 37,0 oC, tvar křivky je monofázický.

Sledování křivky bazálních teplot umožní určit dobu ovulace, kdy je otěhotnění nejpravděpodobnější. Optimální doba pro oplozovací soulož je ve dnech s přechodným poklesem bazální teploty ženy, před jejím vzestupem nad 37,0 oC. Přetrvávání vyšších bazálních teplot při vynechání menstruace svědčí pro otěhotnění.

Pokud bazální teploty ženy, která plánuje těhotenství, tvoří opakovaně monofázickou křivku, měla by se žena obrátit na svého gynekologa, který doporučí léčbu.

Z Knihy o matce a dítěti, který vyjde v tomto roce.

Reklama