Menstruační cyklus je biologický děj, který se u ženy pravidelně opakuje od první menstruace až do přechodu, má periodický charakter. Je to proces, při kterém se tělo ženy připravuje na přijetí oplozeného vajíčka a těhotenství. Počít a donosit dítě je žena schopna od svých zhruba 14 do 45 let. Této době se odborně říká reprodukční nebo fertilní období.

Menstruační cyklus ženy je velmi složitý děj, při kterém dochází ke změnám ve vaječnících, v děloze, ve vejcovodech a pochvě, a je řízen řadou hormonů.

 

Menstruační cyklus má čtyři fáze:

První fáze

Nastává krvácení, děloha se zbavuje své výstelky, sliznice. Tento děj se opakuje každý měsíc, pokud žena není těhotná. Krvácení trvá v průměru 5 dní.

Druhá fáze

V této fázi tvoří hypofýza, což je žláza na spodině mozku, hormony, které způsobují, že se v dutině dělohy začíná tvořit nová výstelka, sliznice. Jedná se o začátek přípravy na přijetí oplodněného vajíčka.

Třetí fáze

Vajíčko postupně zraje ve vaječníku. Vajíčko je obklopeno několika řadami buněk, které vytváří váček. Ve váčku, který se nazývá folikulem, je dutinka, která vedle vajíčka obsahuje ještě tekutinu. S postupným zráním vajíčka se ve folikulu zvyšuje množství tekutiny. Stěna buněk folikulu se tím ztenčuje, až nakonec praskne. Během jednoho menstruačního cyklu uzraje obvykle jedno vajíčko v jednom folikulu. Zralé a oplození schopné vajíčko se přitom vyplavuje do dutiny břišní směrem k vejcovodu. Celý děj se nazývá ovulace. Uvolněné vajíčko pak putuje skrze vejcovod do dělohy. Jestliže vyplavené vajíčko nebylo v průběhu své cesty  oplozeno, začíná obvykle v druhostranném vaječníku dozrávat další vajíčko.

Čtvrtá fáze

Výstelka dělohy se přeměňuje. V této fázi obsahuje výstelka látky, které jsou určeny pro výživu zárodku. Ke kontaktu se spermií a oplodnění vajíčka obvykle dochází ve vejcovodech. Vzniklý zárodek pak putuje do dělohy několik dní. Když se zárodek nevytvoří, nenastalo tedy oplodnění. Pak  končí jeden menstruační cyklus  a výstelka dělohy se začne odlučovat. Žena menstruuje,  což je vlastně začátek dalšího menstruačního cyklu.

Menstruační krvácení je tedy odchod sliznice dělohy, která nebyla využita pro uhnízdění zárodku. Sliznice je vždy smíšena s krví. Krev, která odtéká, se nesráží, obsahuje totiž protisrážlivé látky. Žena během jedné menstruace ztrácí okolo 50 ml krve.

Pokud nastane oplodnění, pak v děloze sliznice zůstává a naopak zesiluje a zárodek se do ní zanořuje („jako teplá kulička do vosku“). Žena potom nemá devět měsíců menstruaci. Další menstruace nastává obvykle až po ukončení kojení.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama