Mnoho partnerských párů by si jistě přálo možnost volby pohlaví plánovaného dítěte. Čas od času se objevují „zaručeně spolehlivé“ metody (doporučení a návody), které by měly zajistit žádané pohlaví očekávaného dítěte.

Následující spekulace vycházejí sice z vědeckých poznatků, vypadají tedy vědecky, ale nikdy nebyly dokázány:

- pohlaví dítěte je určováno tím, nese-li oplodňující spermie chromozom X (holčička) nebo Y (chlapeček), protože vajíčko nese vždy chromozom X(holčička).

- spermie X a spermie Y mají odlišné vlastnosti. Spermie s X chromozomem bývá větší, pomalejší a déle žijící než spermie s Y.

Pokud si partneři přejí děvčátko, mají volit oplozující soulož 2 až 3 dny před ovulačním termínem, poněvadž ženské spermie déle přežívají. Pokud je přání mít chlapečka, měla by se oplozující soulož uskutečnit v den ovulace či těsně po ní, neboť rychlejší mužské spermie se dostanou k vajíčku dříve než ženské spermie.

Je-li žádána holčička, měli by mít partneři před oplozující souloží častý pohlavní styk, neboť se tím snižuje počet mužských spermií v ejakulátu. Má-li být očekávané dítě chlapeček, měli by partneři před oplozující souloží být zdrženlivější, protože tím se zvýší podíl mužských spermií v ejakulátu.

K tomu existují “zaručené” babské rady. Říká se, že pro pohlaví je důležité, jakou jí žena stravu. Při přijímání kyselinotvorné stravy se prý rodí spíše chlapci a při zásadotvorné stravě spíše děvčata. Takže chceme-li chlapečka měla by žena čtvrt roku před otěhotněním jíst hlavně vaječné bílky, piškotové těsto, banány, pomeranče, třešně, meruňky, brambory, čočku, sušené švestky a ovocné šťávy. Toužíme-li po holčičce, potom se doporučuje čokoláda, kakao, vejce, mléko a mléčné výrobky, nekvašený chléb a pečivo bez soli, rýže, krupice, papriky, mrkev, okurka, cibule, hrášek, jablka, hrušky, jahody, maliny, grepy, citrony, sušené ovoce, fíky a mandle. Dalším lidovým názorem je, že vliv na pohlaví má aktivita rodičů při pohlavním styku. Je-li aktivnější žena, pak se narodí kluk a naopak.

Úspěchy těchto doporučení mají nakonec 50% spolehlivost. Tedy stejně, jako je tomu v přírodě, kterou naštěstí nelze tak snadno přelstít.

Takže vzhůru k pokusům! Avšak zbytečně raději nepřemýšlet nad plodnými a neplodnými dny, rychlostí spermií a jejich sklonem k sladkému či kyselému. Styk je lepší provozovat každý den, minimálně jednou, a aktivní nechť jsou raději oba partneři. Při tomto programu nakonec bude pravděpodobně zcela jedno, co je k jídlu.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama