Význam životního stylu pro těhotnou a budoucí matku bývá jak přeceňován, tak podceňován. O životním stylu v souvislosti s těhotenstvím se totiž buď mlčí, nebo často nepřiměřeně moralizuje. Jak tomu v životě bývá, pravda leží někde uprostřed.

Dříve se často stávalo, že k otěhotnění docházelo „jaksi omylem“. Ještě v nedávné době nebylo samozřejmé, že by si například šestnáctiletá dívenka zaběhla do gynekologické ordinace pro hormonální antikoncepci – ostatně, pravděpodobně by ji ani nedostala – a tak bylo celkem normální, že „děti měly děti“. Věk rodičů byl nezřídka velmi nízký a osmnáctileté maminky a otcové nebyli ničím výjimečným.

Dnes je naštěstí již jiná doba a věková hranice novopečených rodičů se posunula směrem nahoru. Většina lidí si dnes v naší zemi početí svého potomka plánuje a jen málokdo se vrhá do rodinného života stylem – nějak bylo, nějak bude.

Partneři se na příchod svého dítěte pečlivě připravují a k početí svého dítěte přistupují odpovědněji.

Pokud se partneři rozhodnou, že budou mít děťátko, měli by s přípravami začít přibližně tři měsíce před plánovaným početím.

Žena by měla přestat brát antikoncepční pilulky minimálně 3 měsíce před otěhotněním. Za tuto dobu se tělo hormonálně vrátí do svého normálního stavu. Během této doby je vhodné používat jiné formy antikoncepce.

Pokud trpí žena, budoucí matka, nějakou dlouhodobou chorobou, měla by se včas poradit se svým lékařem. Léky, které užívá, by mohly nepříznivě ovlivnit početí, případně i vývoj dítěte.

Jestliže je v rodině některého z rodičů nějaká dědičná choroba, je vhodné navštívit genetickou poradnu. Genetik vyhodnotí stupeň rizika postižení dítěte.

Ženy, které pracují na místě, spojeném s riziky pro zdraví těhotné (např. s chemikáliemi, anestetiky nebo rentgenovým zářením), by se měly pokusit najít bezpečnější práci ještě před tím, než otěhotní. Rovněž práce, kde je nutností tahat těžká břemena, není pro nastávající maminku vhodná.

Dále by se žena, která chce otěhotnět, měla zaměřit na vyváženou stravu, jíst dostatek vitaminů a živin. Měla by se alespoň pokusit přiblížit se běžně doporučované tělesné hmotnosti.

A proč jsou vlastně všechny tyto přípravy tak důležité?

Vývoj dítěte bývá nejvíce negativně ovlivňován během prvních týdnů po početí. Zejména v době, kdy žena ještě mnohdy netuší, že je těhotná. Proto by se měla budoucí maminka udržovat v kondici, zdravě jíst a vyvarovat se alkoholu a kouření.

Plánování těhotenství je ideální dobou k posouzení životního stylu, k odstranění či omezení nezdravých návyků. Zároveň je optimální dobou k případnému zásahu, protože měnit každodenní návyky až v těhotenství je obtížné, a často bývá i pozdě.

Tělesná hmotnost budoucí matky je velmi důležitá, ale nelze ji odvozovat od váhy a postavy topmodelky. Právě jejich váha nebývá pro mateřství ideální. Ideální váha je taková, která neohrožuje zdraví ženy. Jak tedy poznat svou ideální váhu? Často je žena mylně přesvědčena, že její tělesná hmotnost není v pořádku, a snaží se zhubnout, a přitom její váha je ze zdravotního hlediska naprosto normální a další zásahy by spadly do oblasti podváhy. Zjistit správnou tělesnou hmotnost je velmi jednoduché.

Stačí vypočítat BMI (body mass index):
BMI = váha v kg / druhá mocnina výšky v metrech
Př.: váha = 54 kg, výška =164 cm
BMI
54 / (1,64)2
20,077

Ideální váhu máme, pokud se hodnota indexu pohybuje v rozmezí 20-25. Hodnota BMI pod 20 svědčí o podváze a hodnoty BMI nad 25 znamenají nadváhu. Hodnoty pod 16 a nad 30 jsou již zdraví velmi nebezpečné a je vhodné konzultovat tuto situaci s lékařem.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama