Foto: YouTube / UN Environment Programme

Nzambi Matee byla čím dál více frustrována z odpadu hromadícího se v jejím rodném městě Nairobi, takže se rozhodla vymyslet své vlastní inovativní řešení, které pomůže podpořit recyklování plastů.

Založila společnost Gjenge Makers, která přeměňuje plasty na udržitelné a extrémně odolné stavební materiály pomocí strojů, které navrhla sama Matee. Jejich barevné cihly jsou silnější než beton a rychle si získávají celosvětovou pozornost, mimo jiné i ze strany OSN.
 
Společnost získává plasty, které mohou být recyklovány, z továren a recyklátorů. „Existuje odpad, který už nemohou zpracovat, nemohou ho recyklovat. To je ten, který pak dostaneme my,“ vysvětlila Matee agentuře Reuters.
 
Plasty jsou drceny a kombinovány s pískem. Za vysokého tepla a stlačení se nový materiál formuje do barevných cihel různé velikosti a tloušťky. Tyto cihly byly testovány a mají pětkrát až sedmkrát vyšší pevnost než beton. Jsou ideální pro stavbu stěn, dláždění příjezdových cest a podobně. Jsou také cenově dostupné, stojí jen 7,70 $ (164 Kč) za metr čtvereční. Od zahájení výroby v roce 2017 zpracovala továrna 20 tun plastového odpadu. Vyrobí 1 500 cihel denně.

Reklama