Co to je osteoporóza?
Osteoporóza, řídnutí kostí je metabolické onemocnění kostry, charakterizované ztrátou kostní hmoty a poruchami kostní mikroarchitektury .
Jaké jsou příznaky?
U mladších žen probíhá většinou bezpříznakově, záludně pomalu a tiše bez klinických symptonů až do doby prvních zlomenin, zejména obratlů a krčku.
V tom tkví nebezpečí a zároveň podceňování této nemoci.
U starších žen po přechodu, může být spojena s neurčitými chronickými bolestmi v zádech, na kterých se podílí i degenerativní změny.
Rizikové faktory
Osteoporóza postihuje nejčastěji ženy v postmenopauzálním období, kdy hladina hormonu estrogenu v krvi prudce klesá.
Větší riziko hrozí i ženám, které nerodily nebo se po gynekologické operaci ocitly v předčasném přechodu..
Další rizikové faktory jsou dědičnost, alkoholismus, kouření a špatná životospráva - nedostatečný přísun vitamínu D a vápníku.
Drastické diety, vedoucí až k anorexii a podvýživě patří mezi závažná rizika, kterými si v průběhu života připravujeme půdu pro vznik osteoporózy v pozdějším věku.
Je zajímavé, že osteoporóza obecně postihuje spíše ženy s křehčí konstitucí. Bylo zjištěno, že obézní ženy mají vyšší kostní hustotu a navíc je před zlomeninami chrání tukový polštář.
A co prevence?
Na diagnózu osteoporózy je nutné myslet od ranného dětství.
Člověk musí dosáhnout co největší vrcholové kostní hmoty do období mezi 25-30 rokem věku. Od tohoto věkového stadia, po celý zbytek života již kostní hmotu jen ztrácí.
To nezní příliš optimisticky, ale existuje možnost, jak tento nezvratný proces zpomalit a oddálit.
Základem je dostatečný přísun vápníku ve stravě.
Pobytem na čerstvém vzduchu a rozumným sluněním zajistíme svému organismu nezbytný vitamín D.
Velmi efektivním nástrojem proti předčasnému vzniku osteoporózy je fyzická aktivita.
Nejlépe se osvědčuje pomalu prováděné relaxační a posilovací cvičení jakým je jóga a tai-chi.
Pokud chcete zjistit, zda vám hrozí riziko osteoporózy, obraťte se na svého gynekologa, který posoudí indikaci k dalšímu vyšetření.
Článek byl zpracován podle tiskových materiálů, které ke konferenci "Světový den proti osteoporóze"
konané 20.10.2005 vydalo České národní centrum proti osteoporóze ČNFO.
Nový komentář
Komentáře
Jsem čekala něco víc a nic Babča jí má, chtěla jsem jí poradit
Pivo nepiju,mléko jsem pila naposledy ve dvou letech,vitamíny nejím a na sluníčko mám alergii....takže dávám osteroporóze rok...maximálně dva...
Babca: gynekolog proto, že před rozvojem osteoporózy může ženu po menopauze (po přechodu) ochránit hormonální substituční terapie (HRT, syntetické estrogeny), kterou může předepsat jen gynekolog.
Někde jsem četla, že na oseoropozu je nejlepší pivo. Normálně tělo ukládá jenom minimálni množství vápníku z potravy (zbytek vyloučí), ale pivo obsahuje ještě nějakou látku, díky které se podporuje vstřebávání vápníku a tělé si ho uloží víc. Asi to souvislost nemá, ale chlapi trpí osteoporozou míň než ženy. Takže já každodenní prevenci dodržuji velice ráda
Taky si říkám, jestli to poznání o svých starých kolenou vůbec přežiju
Pojištěnci OZP mají od 40-ti let možnost změření hustty kostí zdarma 1x ročně. Nedávno jsem to absolvovala a asi po pěti letech, kdy mi gynekolog tvrdil, že osteroporézu mám, jsem zjistila, že to byly kecy. NEMÁM! Gynekolog si za každou kontrolu (měřil to na holeni) účtoval 380,-, a když jsem to odmítla, tak se naštval a musela jsem změnit ordinaci!!!
Takže bacha nechte si to změřit tam, kde se na to opravdu specializují!!
Babca: v tukové tkáni dochází k přeměně androgenů na estrogeny, které mají ochranný vliv, takže skutečně obézní ženy mají nižší riziko vzniku osteoporózy