pilaPotřebujete uřezat kus dřeva nebo vyřezat otvor na umyvadlo v kuchyňské desce? Dostala jste za úkol odborně asistovat při kutilských činnostech partnera? Poradíme, jaká pila vám pomůže na zahradě, v dílně nebo třeba v domácnosti. Blýskněte se znalostmi jak docílit rovného a přesného řezu.

Hobby nebo profi?

Pily se jednoduše dělí do dvou tříd podle uplatnění a nároků na nástroje. Kategorie hobby je určena příležitostným kutilům a kutilkám na občasné opravy kolem domu a v tomto článku se budeme věnovat právě jí. Druhá třída má označení profi a je určena spíše řemeslníkům a odborníkům. Ovládání takových strojů je snazší, protože mají větší výkon a jsou robustnější. Na druhou stranu práce s nimi již vyžaduje určité zkušenosti a vyšší náklady na pořízení.

Ruční pily

pilaNemusíte být zrovna dřevorubec, abyste aspoň jednou držely v ruce ruční pilu. Při výběru ruční pily záleží na materiálu, který musíte zpracovat i jak precizní by práce s pilkou měla být. Pokud je váš partner modelář, který pracuje se dřevem, sklem, plastem či plexisklem doporučte mu lupénkovou pilu. Taková děrovka zvládne vyříznout malé otvory i v případě omezeného přístupu. Pokud se vám líbí ručně vyrobené rámy obrazů nebo potřebujete seříznout tenké lišty, hodit se vám bude pokosová pila, která umožňuje řezat v přesném úhlu. Truhláři musí řezat přesně a jemně, a k tomuto účelu se hodí čepovka, která má drobné zoubky. Univerzální pila s všestranným využitím je ocaska, jejíž zuby jsou rozvedené střídavě vpravo a vlevo.

Elektrické pily

pilaPráce s elektrickými pilami je daleko méně namáhavá a náročná na čas než je tomu u ručních pil. Pokud se chystáte k řezání určitého materiálu samy, nemusíte se jich ani jako příslušnice něžného pohlaví bát, pozor jen na volbu pilového kotouče nebo listu k danému materiálu. Přímočará kmitavá pila umožňuje rychlé opracování a dokáže vytvořit zakřivené řezy díky kmitavému pohybu jejího listu. Pokud se pustíte do řezání rozměrnějších materiálů, pomocníkem vám může být kotoučová pila, která dokáže vytvořit přímé a hladké řezy. Novinkou, k dostání například v hobbymarketu OBI, jsou ponorné pily, s nimiž už nemusíte začínat řezání na kraji materiálu, ale klidně uprostřed.

Tip odborníka:
pila„Pokud o kvalitní pilu dobře pečujete, její životnost se pohybuje v řádu až deseti let. Při broušení dbejte na bezpečné upevnění řezaného materiálu. U elektrických pil pravidelně vyměňujte pilové listy nebo kotouče. Důležitá je i kontrola přívodního kabelu, který nesmí být narušen,“ doporučuje Tomáš Sapoušek, OBI expert Karlovy Vary.

Na co si dát pozor při výběru

pilaMezi nejdůležitější parametry patří výkon uvedený na štítku elektrických pil. Čím vyšší výkon ve Wattech, tím je provedení řezu rychlejší a řez sám je hladší a přesnější. U ocasek, pil přímočarých a pásových stačí k běžné příležitostné práci výkon nad 500W. Při výběru kotoučkových pil by se měl výkon pohybovat už nad 1500W. Pokud plánujete kotoučovou pilu využívat v domácnosti nebo dílně častěji, zvolte tu s vyšším výkonem.

pilaZaměřte se také na hmotnost stroje. Některé mohou být opravdu těžké, tak aby se vám dobře držely. Platí pravidlo, že čím nižší je váha, tím snazší je ovladatelnost a manipulace. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli druh pily, vždy byste ji měly používat k tomu účelu, ke kterému je určena. Některé typy mohou být vybaveny různými technickými doplňky - odsávání při řezání, laserový zaměřovač nebo možnost naklápění pilového kotouče a regulace otáček/frekvence. V hobbymarketech OBI jsou k dostání i výrobky s funkcí snížené vibrace stroje, což je jistě příjemná vychytávka. Jak jste na tom s pilami vy? Už jste někdy pustila do této zdánlivě pouze chlapské činnosti? Jestli ne, právě teď je čas začít.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama