Jedna z mnoha legend vypráví o tom, že žen-šen se zrodil z blesku. Když blesk udeřil do průzračné vody horského pramene, ten se ztratil pod zemí a na jeho místě vyrostl kořen života - žen-šen, který v sobě skrýval sílu nebeského ohně.

Žen-šen nad zlato

ženšen

Žen-šen je nejsilnějším posilujícím prostředkem asijské medicíny a dodnes je předmětem rozsáhlého výzkumu. Je hodnocen jako nejúčinnější adaptogen, což znamená produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost, stres, tělesná únava apod.

Tuto legendární rostlinu znali v Asii už od nepaměti. Výsadní právo užívat její kořeny však měli zpočátku pouze čínští císaři a nejvyšší šlechta. Kořeny žen-šenu byly několikanásobně vyvažovány zlatem a používány také jako dary jiným vládcům při diplomatických jednáních.
Přirozený výskyt žen-šenu i dnes nalezneme v severovýchodní části Číny, v jižní části Dálného východu a v Koreji, v horské oblasti poblíž města Kesong.

V tradiční čínské medicíně se dozvíme, že kořen žen-šenu nejen omlazuje, ale také prodlužuje lidský život. Pravdou je, že značně posiluje celkovou imunitu organismu, podporuje správnou činnost jater, je výborným antioxidantem - neutralizuje volné radikály, napomáhá předcházet vzniku žaludečních vředů a užívá se při jejich léčení.
Velmi dobře také reguluje hladinu krevního cukru, počet bílých a červených krvinek, a napomáhá normalizaci krevního tlaku.
Žen-šen je vhodný také při nervovém vyčerpání a hormonální nevyrovnanosti. Je vynikající při odstraňování únavy, zlepšuje činnost mozku a jeho funkce, jako jsou paměť, učení, bystrost.

Žen-šen rostlina úcty a vážnosti

ženšenK zajímavostem žen-šenu patří jeho samotné hledání. Hledači měli tuto rostlinu ve velké úctě a vážnosti. Hledání mělo dokonce svá přesná pravidla. Hledač nesměl mít u sebe žádnou zbraň a při nalezení a vykopání kořene musel postupovat podle starých rituálů. Místo nálezu označil vždy zásekem do stromu, pro případ, že by zde ze semen vyrostly nové rostliny. Podle typu záseku pak mohl další hledač buď nový kořen vykopat, nebo respektoval, že patřil původnímu nálezci. Ale zřejmě ne všichni dodržovali dané zákony, neboť postupem času začali hledači kořeny přesazovat do co nejnepřístupnějších míst.

Žen-šen rostlina minulosti s nejistou budoucností

V současné době žen-šen z volné přírody takřka vymizel a patří na seznam ohrožených rostlinných druhů. Jeho pěstování je velmi náročné. Pěstuje se většinou na velkých plantážích za využití nejmodernějších technologií. Půda pro výsadbu je pečlivě vybírána (poté, co je ženšen sklizen, může být stejná půda znovu využita pro jeho pěstování až po minimálně patnácti letech „oddechu“.) Pro vypěstování sazenic se využívají pouze semena z nejlepších rostlinek. Sazenice se pěstují ve speciálně upravené školce.

Na trhu je dnes mnoho výrobků s ženšenovými produkty, stačí si jen vybrat ten správný. Jak, to už neporadíme, od toho jsou kvalifikovaní prodejci.

Použitý zdroj: Marco, Jacques Mora, Základní kniha o ženšenu, nakl. PRAGMA, 1997

Přečtěte si také:

Reklama