alzbeta.jpg
Foto: Profimedia

Palác dle britského magazínu Hello! uvedl: „Královna dnes odpoledne pokojně zemřela v Balmoralu. Král a královna choť zůstanou dnes večer v Balmoralu a zítra se vrátí do Londýna.“ Krátce před tímto oznámením byli členové rodiny zachyceni při příjezdu do Balmoralu. Princ William, princ Andrew, princ Edward a Sophie z Wessexu byli viděni, jak vjíždí do panství. Vévodkyně z Cambridge zůstala v Londýně, aby se starala o své tři děti.

Vláda Alžběty II. trvala sedm dekád a královna během své historické vlády zažila mnoho těžkých časů. Tady je několik z nich:
 
Smrt jejího otce, krále Jiřího VI. v roce 1952
Začátek 70leté vlády královny byl hořkosladký, protože se vyznačoval smrtí jejího milovaného otce, krále Jiřího VI. Když bylo panovnici pouhých 25 let, její otec zemřel na koronární trombózu poté, co bojoval s rakovinou plic. Tehdy mu bylo 56 let. Mladá Alžběta musela poté nastoupit na trůn.
 
Důlní katastrofa Aberfan v roce 1966
Tragédie se odehrála v roce 1966 v malé těžařské vesnici Aberfan v jižním Walesu, když si těžba dolu vyžádala životy 144 lidí, z toho 116 dětí. Královna čekala osm dní, než vesnici navštívila a vzdala jí úctu. Do Aberfanu se vydala až den poté, co byla z trosek vytažena poslední oběť. Později vyjádřila lítost, že nepřijela o něco dříve.
 
Bombové útoky v Londýně v roce 1982
V roce 1982 bylo 11 lidí zabito a nejméně 51 zraněno, když členové Prozatímní irské republikánské armády (IRA) během britských vojenských ceremonií v centru Londýna odpálili dvě bomby, první v Hyde Parku a druhou v Regent’s Park. Podle Andrewa Parkera-Bowlese, bývalého manžela vévodkyně z Cornwallu, viděla královna útok jako jeden z nejtemnějších dnů své vlády.
 
Smrt Diany, princezny z Walesu v roce 1997
V roce 1997 zemřela Diana, princezna z Walesu poté, co byla vážně zraněna při autonehodě. Královna byla v té době s rodinou na dovolené v Balmoral s oběma Dianinými syny, princem Harrym a princem Williamem. Pět dní zůstala rodina o samotě v Balmoralu. Mlčení královny po tragédii spolu s rozhodnutím nevyvěsit nad Buckinghamským palácem vlajku na půl žerdi vedlo k odporu veřejnosti. Královnina pocta Dianě, během níž nazvala princeznu z Walesu „výjimečnou a nadanou lidskou bytostí“, pomohla zmírnit sentiment veřejnosti.
 
Smutné zlaté jubileum v roce 2002
V roce, kdy měla slavit 50 let na trůně, královna o pouhých sedm týdnů později ztratila svou sestru princeznu Margaret a poté královnu matku. Princezna Margaret zemřela v 71 letech poté, co utrpěla sérii mrtvic, které jí způsobily problémy s pohyblivostí a se zrakem. Královna matka zemřela ve 101 letech.
 
Smrt prince Philipa, vévody z Edinburghu v roce 2021
Královna ztratila svého celoživotního důvěrníka a milovaného manžela prince Philipa dne 9. dubna 2021, když mu bylo 99 let. Pár byl oddaný 73 let, vychovali spolu čtyři děti, osm vnoučat a 12 pravnoučat. Kvůli omezením týkajících se koronaviru se manželova pohřbu na hradě Windsor mohlo zúčastnit pouze 30 lidí.


Zdroje: Wikipedia/Královna Alžběta, Hello!, BBC

Reklama