lamkaVe věku 77 let zemřel v pondělí 6. července výtvarník, scénárista, režiséra a animátor Josef Lamka, který se proslavil tvorbou večerníčků. V pátek o tom informoval mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Lamka během své kariéry vytvořil například večerníček O vodníku Česílkovi, Káťa a Škubánek, Cvoček astronautem, O človíčkovi, Terezka v nesnázích, Flok a Flíček, Království květin, Putování za švestkovou vůní, Inspektor Fousek na stopě či Matylda. Za díl seriálu Matylda získal Lamka ocenění za režii na Mezinárodním festivalu animované tvorby Anifest v roce 2002.

Josef Lamka se narodil 12. listopadu roku 1931 v Hronově. Vystudoval UMPRUM v oboru hračka - loutka a již během studií absolvoval několikrát praxi jako animátor ve filmovém studiu Jiřího Trnky. Po absolutoriu v roce 1955 přijal angažmá v Divadle Spejbla a Hurvínka, kde se stal později šéfem výpravy a výtvarníkem několika inscenací.

Věnoval se také scénografii Divadla v Hronově a Mostě. Ilustroval několik publikací v edicích Hry pro loutky a Divadélko, vydávaných v 60 letech nakladatelstvím Orbis. Společně s manželkou Hanou Lamkovou a Jiřím Srncem založil Černé divadlo, kde pracoval jako výtvarník, herec a spoluautor.

Pamatujete zmíněné večerníčky? Věděli jste, kdo byl jejich tvůrcem?

Reklama