Ve věku 77 let v pondělí v pražské Thomayerově nemocnici zemřel spisovatel a humorista Miloslav Švandrlík. Tuto zprávu přinesl jako první televizní kanál ČT24, ale nyní už letí světem, tudíž i naším serverem.

Miloslav Švadrlík se díky románu Černí baroni stal naší národní humoristickou klasikou. V knize totiž zúročil vlastní zkušenosti vojína PTP, a takové dílo se pak píše nejlépe.

Známý však byl i před tím, zejména v době, kdy v časopise Dikobraz publikoval řadu kreslených vtipů. Vznikaly ve spolupráci s karikaturistou Jiřím - Winterem Nepraktou, se kterým se přátelil desítky let.

Miloslav Švandrlík ale původně chtěl být hercem. Po půl roce studia na DAMU počátkem 50. let přešel na režii. Další pokus o přestup, tentokrát na FAMU, se mu už nezdařil a v roce 1953 musel narukovat. Kam jinam, než na Zelenou horu?

Doktor od jezera hrochů

Podle dalšího velmi čteného Švandrlíkova románu, Doktor od jezera hrochů, natáčí právě film režisér Zdeněk Troška. Premiéra by měla být v únoru příštího roku. Humoristický román vypráví příběh mladého lékaře působícího v Africe, kterým manipulují ambiciózní manželka a tchyně. Takže si představte tu psinu.

Něco z citátů Miloslava Švadrlíka

Přátelství mezi mužem a ženou je možné, když už nic jiného nezbývá.


Dětství je zadarmo, k senilitě se musíme tvrdě dopracovat.


Muž chce po boku milované ženy zestárnout. Ona ten úmysl nemá.


Na pláži se pokoušel svádět slečny, kterým nadával, když ho v tramvaji nepustily sednout.


Štěstí je momentální dispozice nevidět tragiku života.

Měli jste rádi tohoto spisovatele? Co se vám od něj líbí nejvíc?

Hra na Popelku pokračuje

Naše dnešní hra pokračuje. I když je výše uvedená zpráva velice zarmucující, posílejte dál vše, co vám dnes přišlo zajímavé. Komu se nechce psát, ať popadne foťák a pošle výmluvný obrázek s POPISKEM, abychom i my ostatní věděli….

Na vaše odpovědi a fotky se těšíme na mailové adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama