Česká literatura přišla o jednu ze svých největších současných osobností. Ve věku devadesáti čtyř let zemřel spisovatel Viktor Fischl, jeden z posledních lidí, kteří byli svědky česko-židovsko-německých vztahů před druhou světovou válkou.

Fischl byl spisovatel a diplomat – působil jako velvyslanec v Izraeli, kam v roce 1949 odešel, ale za svou kariéru působil v mnoha zemích včetně Japonska, Polska a Barmy.

Literatuře se začal věnovat vlastně až po skončení diplomatické kariéry, tedy až po roce 1977 (výjimku tvoří jeho básnická prvotina Jaro z roku 1933). U nás jeho knihy vycházet nemohly, ale v zahraničí se dočkaly mezinárodního ohlasu. S jeho knihami jsme se mohli seznámit až po roce 1989.

Do vlasti se Viktor Fischl vrátil po celých čtyřiceti letech. Zde se dál věnoval literatuře, která v sobě spojuje tradici židovskou i českou. V roce 1998 také z hebrejštiny přetlumočil Píseň písní. Zde se také dočkal literárních ocenění (v roce 2004 dostal cenu Jaroslava Seiferta).

Z jeho knih jmenujme například Hrací hodiny, Strýček Bosko či Dvorní šašci.

Poslední román Vy, soudci athénští vznikal v době, kdy mu bylo téměř dvaadevadesát let a již trpěl silnými zdravotními potížemi. Mimo jiné byl téměř slepý. Svou knihu psal na klasickém psacím stroji popaměti. V jeho houževnatosti mu s prací pomáhala paní Lia Skálová - opravovala chyby, předčítala pasáže, cizelovala s autorem formulace. Kniha vyšla loni v nakladatelství Paseka.

O tom, jaký byl Viktor Fischl člověk, vypovídá i úsměvná historka z jednoho interview, kdy na otázku, proč ve svém věku stále tolik pracuje, odpověděl, že je to proto, že má syna v domově důchodců a to že něco stojí. Viktor Fischl skonal v Jeruzalémě.

(článek čerpá mj. z informací zpravodajského serveru Aktuálně.cz)

Reklama