Ve věku 89 let zemřel slavný švédský režisér a dramatik Ingmar Bergman. S odvoláním na jeho rodinu o tom v pondělí informovala švédská média. Podle Evy Bergmanové zemřel její otec ve svém domě na švédském ostrově Faarö pokojně, příčinu ani den jeho úmrtí však neuvedla. Bergman za svoji kariéru natočil přes 40 filmů. Za režii tří z nich dostal mezi lety 1961 až 1984 nejprestižnější filmařské ocenění Oskar.

STOCKHOLM - Světoznámý režisér začal psát filmové scénáře ve čtyřicátých letech minulého století. V roce 1944 debutoval filmem Štvanice.

Již během svých studií se jako režisér věnoval amatérskému divadlu. Častým námětem jeho filmů jsou nejrůznější traumata, která prožil v dětství. Ty pak dokázal výborně přenést na filmová plátna.

Za svou kariéru natočil více než čtyři desítky snímků. K většině z nich si sám napsal scénář. Mezi nejznámější počiny patří Sedmá pečeť (1957), Lesní jahody (1957), Scény z manželského života (1974), Mlčení (1963) či Fanny a Alexandr (1983), který je jeho autobiografií. Ve filmu řeší svůj traumatický vztah k otci.
Tisková zpráva - deník PRÁVO


Je škoda, že odešel tvůrce takového formátu, protože jeho nezaměnitelný rukopis patřil ve světové kinematografii beze sporu k tomu nejzajímavějšímu.
Znáte jeho filmy?
Který se vám nejvíce líbil?
Reklama