otakar-kosek-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Profimedia

Kosek se narodil v Brně, na konci války se vrátil s matkou, rodilou Pražankou, do Prahy, odkud ale byla rodina v roce 1951 z politických důvodů vystěhována. Koskovi nebylo umožněno studovat, vyučil se sazečem v Turnově a poté pracoval jako dělník na hlavním nádraží v Praze, později jako kulisák v Národním divadle.

V uvolněných 60. letech se dostal na DAMU, kde vystudoval režii. Poté pracoval externě pro televizi v Praze a Ostravě, kam odešel v roce 1975. Do roku 1989 točil Kosek převážně televizní filmy a inscenace, například Záviš a Kunhuta. A stál také mimo jiné u zrodu seriálu Bez ženské a bez tabáku (1980).

Kromě televizní režie se jeho jméno objevovalo i v českých divadlech, jako je Divadlo ABC, Divadlo Viola nebo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě a v dalších. Byl také pedagogem herectví na Vyšší odborné škole herecké v Praze.

Redaktorka Adéla vzpomíná na Otakara Koska:Jsem jedním ze studentů, kteří prošli rukama pana Koska. Dokonce byl předseda přijímací komise k mým talentovým zkouškám. Vzpomínám na něj s úctou a láskou, jakou můžete mít k pedagogovi. Miloval život a miloval vše krásné. Dokázal vám omluvit absenci bez mrknutí oka, pokud jste mu přiznali, že jste šli na pivo nebo se věnovali něčemu, co podle vás rozvíjí ducha či jen pomáhá zlepšit den. Byl to vzácný člověk. Jednou mi řekl, že v příštím životě se uvidíme v první republice. Doufám, že ta dohoda platí…“

Zdroje: Profimedia, České noviny, autorka článku