Ve věku 79 let zemřel dnes ve svém sídle v Peredělkinu u Moskvy patriarcha moskevský a celé Rusi Alexij II.Příčinu úmrtí tisková služba patriarchátu neuvedla, agentury ale připomínají, že patriarcha dlouho trpěl srdeční chorobou.

Alexij II. vedl ruskou pravoslavnou církev od smrti svého předchůdce Pimena v roce 1990. Byl to její šestnáctý patriarcha a byl označován za prvního, který byl do této funkce zvolen bez tlaku sovětských úřadů.

 

Patriarcha Alexij II.
Narodil se 23. února 1929 v estonské metropoli Tallinnu jako Alexej Ridiger, v roce 1949 dokončil pravoslavný seminář v tehdejším Leningradu. Po zvolení patriarchou vehementně prosazoval práva církve a svobodu vyznání, stavěl se však proti působení katolických misionářů v bývalých sovětských republikách.

 

Alexij II. pocházel ze šlechtické rodiny (von Rüdiger) a jeho otec pop emigroval v roce 1917 s celou rodinou z Petrohradu do Estonska. Alexij II. vystudoval pravoslavný Leningradský duchovní seminář a Leningradskou duchovní akademii.

Na kněze byl vysvěcen v roce 1950. Dlouhá léta působil jako metropolita tallinnský a estonský a také leningradský a novgorodský. V letech 1989-1991 byl také poslancem.

..............................

 

Pravoslaví je třetí nejpočetnější komunitou z křesťanských církví po římskokatolické a různých protestantských církvích.

Ruská pravoslavná církev je potom s 75 miliony přívrženci jasně dominující obcí mezi pravoslavnou komunitou ve světě, která má v součtu přes 200 milionů přívrženců.

 

Velký zármutek na Alexijovým úmrtím vyslovil bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, kterého patriarcha podpořil v době puče proti němu v roce 1991. „Jsem otřesen, těžko hledám slova. Choval jsem k němu nesmírnou úctu,“ řekl.

 

Alexij II. udržoval také velmi dobré vztahy s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a jeho předchůdcem a nynějším premiérem Vladimirem Putinem. Medveděv kvůli Alexijově úmrtí zrušil plánovanou cestu do Itálie a ze státní návštěvy Indie se vrací do Ruska.

Reklama