profimedia-0017387424.jpg

Foto: Profimedia

Zemřel francouzský módní návrhář Manfred Thierry Mugler, jehož dramatické modely nosily celebrity jako Madonna, Lady Gaga, Diana Ross, Beyonce nebo Cardi B. Bylo mu 73 let. Na jeho oficiálním instagramovém účtu je uvedeno, že zemřel v neděli. „Ať jeho duše odpočívá v pokoji,“ stojí v příspěvku, který je celý černý bez jakéhokoliv obrázku. Příčina smrti uvedena však nebyla.

FotodeJet.jpg

Foto: Profimedia

Mugler, který svou značku uvedl na trh v roce 1973, se stal známým pro svůj specifický architektonický styl, který definovala široká ramena a útlý pas. Jeho návrhy se neostýchaly být výstřední, občas připomínaly robotické obleky. Mugler měl také oblíbenou řadu parfémů, se kterou začal v 90. letech. Mezi ty nejlepší patří Alien či Angel.

Narodil se ve Štrasburku v prosinci 1948, do Paříže přijel ve 20 letech a v roce 1973, rok před založením značky Thierry Mugler, založil značku Cafe de Paris. Velkou inspirací pro něj byla LGBTQ komunita. Ve svých show měl již v 80. letech trans modely a často spolupracoval s drag umělci.

profimedia-0207793916.jpg

Foto: Profimedia

„Byl nadčasový a předběhl dobu,“ řekla pro New York Times o návrháři v roce 2019 supermodelka Jerry Hall – tvář jeho parfémového bestselleru Angel. I když v roce 2002 odešel ze svého labelu, nevzdal se výroby oděvů. Byl zodpovědný napříkald za kostýmy pro Lady Gagu či Cardi B. V roce 2019 vytvořil Met Gala look Kim Kardashian, latexové šaty poseté krystaly.

Mugler se také věnoval videu a footgrafii. Byl tanečníkem, akrobatem i zaníceným kulturistou, přičemž zdůraznil, že vždy chtěl lidské tělo zkoumat hlavně jako umění.

FotoJetss.jpgFoto: Profimedia
  

Zdroje: New York Times, The Guardian, Instagram Manfred Thierry Mugler