5c62c2fa93b0cobrazek.png

Karel Gott přezdívaný také jako Božský Kája, Sinatra Východu nebo Zlatý hlas z Prahy se narodil jako jedináček. Jako mladík toužil po kariéře malíře, ale poté, co nebyl přijat na ke studiu výtvarného umění, dal se na dráhu elektromontéra. Zároveň se věnoval zpěvu a hudbě. V roce 1958 vyhrál soutěž amatérských zpěváků, což mu otevřelo dveře do světa hudby. Vystudoval konzervatoř a od roku 1962 působil v divadle Semafor. Píseň Oči sněhem zaváté ho vyšvihla do čela hitparád.

Po odchodu ze Semaforu se dal dohromady s Ladislavem Štaidlem a společně získali angažmá v Las Vegas. Úspěchy začal sklízet nejen na domácí scéně, ale také v zahraničí. Začal také spolupracovat se skladatelem Karlem Svobodou, z čehož vzešly největší hity, jako třeba Lady Carneval.

Gottova popularita od šedesátých let jen stoupala. Desítky let byl stálicí nejen české populární hudby. O tom svědčí i to, že mezi lety 1965 až 2019 prodal padesát milionů nosičů desek. Vydal téměř tři sta alb.

Kromě milionů fanoušků zanechal Karel Gott v zármutku také svou ženu Ivanu a své čtyři dcery. 

„Cítím strašnou bolest v srdci. Je mi hrozně. Prožil jsem s ním skoro polovinu svého života. Nejen já, ale i spousta lidí, kteří ho mají rádi, se budou muset naučit žít bez Karla,“ uvedl hudebník Felix Slováček pro ČT24.

Karel Gott v bodech:

  • Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni.
  • První gramodesku vydal v roce 1962.
  • V roce 1963 získal angažmá v Semaforu a jeho hity se objevily v televizi.

  • V roce 1964 získal svého prvního Zlatého slavíka.
  • V průběhu své více než padesátileté zpěvácké kariéry získal Karel Gott  42x Zlatého slavíka.
  • Jednatřicetkrát si také odnesl cenu v anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek Týtý.

Gottovým posledním hudebním počinem byl duet s dcerou Charlotte.

Na Gottovo úmrtí reagují na sociálních sítích i ostatní známé tváře:

Foto: Profimedia.cz

Reklama