A je to tady, milé ženy-in.

Mnozí naši manželé, milenci, synové, přátelé, otcové a páni tvorstva vůbec upadají na dobrý měsíc do deliria zvaného fotbalové šílenství. Nic nového pod sluncem a navíc - média nás na to už pěkně dlouho připravovala.

Věřte mi, že mám daleko k tomu, abych se té fotbalové horečce posmívala – zábava a sport k životu patří, o tom není pochyb. Ať si ji tedy pánové užijí měrou vrchovatou. Mají na ni plné právo a co si budeme povídat, „kdo si hraje“, nezlobí, že…?

Opravdu se snažím chápat to věčně klukovské nadšení, ale nějak si nemohu odpustit klíčovou otázku: kde končí SPORT a kde už začíná pouhopouhý BYZNYS?

Včera jsem v jednom nejmenovaném supermarketu viděla pěkně do pyramidy vyskládané nejmenované pivo, můžeme mu říkat třeba „Baroš“, protože se na nás z plechovek usmívá sám krásný fotbalista. Teď jsem se dokonce někde dočetla, že jakýsi výrobce prodává pod jmény fotbalových hvězd i „robertky“ - ale nakonec… no dobře, pokud to někomu udělá život veselejší… To jsou ale úsměvné záležitosti.

Když jsem se však dočetla, kolik celá ta zábava stojí, smích mi poněkud zmrzl na rtech. Oficiální rozpočet organizační komise je 430 miliard eur a to je, prosím pěkně, zatím jen odhad. Nikdo prý neví, zda to bude stačit.

Když si člověk uvědomí, že se nepřestavují jen stadiony, ale celé části měst, že se mění dopravní systémy, že má policie mnoha zemí pohotovost, je to celkem silná káva, že? K tomu všemu lze připočíst obrovské příjmy sítí hotelů a restaurací, stejně jako třeba oblast erotických služeb. A to už ani nemluvím o televizích! Na všech stranách je to prostě tak obří KŠEFT, že se z toho člověku až točí hlava.

Možná nevíte, že bezpečnost mistrovství zajišťují roboti, kteří prý dokáží včas upozornit na radioaktivní či chemické látky, inu, pokrok nezastavíš. Geniální roboti toho už umějí hodně, ale běhat po hřišti a dávat góly zatím ještě ne. Ve vysílání Radiožurnálu však citovali jakéhosi odborníka, který prohlašoval, že i to se dá za padesát – šedesát let očekávat. Možná, že potom začnou zúčastněné země posílat na mistrovství kamióny svých mechanických Beckhamů nebo Barošů a celkové náklady poklesnou alespoň o ty šílené sumy, které se dnes platí jejich lidským předchůdcům.  

Reklama