Dnes ráno jsem si řekla, jak to radí mnozí moudří, že využiji tento „jiný stav“ k plánování zahrady. Jistě, může mě potkat cokoliv, ale nechci sedět v hrůze u televize a sledovat počty mrtvých a nemocných.
5e70aae1d28d7image.png
Foto:Shutterstock

Příroda je lék na mnoho neduhů a na zanícenou mysl dvojnásob.

Po několikáté jsem si prolistovala absolutně skvělou knihu - Zahrada jako mikrokosmos od Wolfa-Dieter Storla, přečetla si tam oblíbené citáty dávných mudrců a poté vplula do léčivých rostlin a bylinek, abych intuitivně došla k rozhodnutí, že si potřebuji na zahradu vysadit zemědým. 

Zvláštní název, co říkáte?

Zemědým lékařský je bylina dávných druidů. Již tito výjimeční učenci věděli, že dlouhodobé užívání zbavuje depresí! Jen tomu možná ve své době říkali jinak… A mimo jiné i jiných neduhů. Druidové zemědým pálili, aby tak od sebe zaháněli obtížné duchovní bytosti, a též jej přidávali do očišťovací koupele před svými posvátnými rituály.

Staré germánské kultury zemědým využívaly i jako kuřivo k odstranění bolestí hlavy a v klášterním léčitelství byl zemědým předepisován při kožních onemocněních, pro zmírnění svědění, svrabu a strupů, k pročištění krve! Pozitivní účinky této prastaré bylinky došly svému ocenění i v současnosti, po mnoha vědeckých výzkumech se zemědým využívá k ošetření obtížné lupenky.

Což mi opět dává smysl, jelikož potíž svědění kůže se týká i mě samotné.
5e70ab57595b4image.png

Foto:Shutterstock

Zemědým je i na pohled zajímavě kvetoucí rostlina, mezi jejíž léčivé vlastnosti patří i napomáhání poklesu nepříznivé hladiny tuku v krvi a podpora látkové výměny. Přírodní léčitelé zemědým s oblibou používají při detoxikaci, což nyní na jaře bude potřebovat nejeden z nás. Ale použít ho můžeme i při regulaci funkce žlučníku, k vyladění trávící soustavy, a tedy především při potížích kožního charakteru, jako jsou v dnešní době tolik rozšířená psoriáza, různé ekzémy a také při infekcích vyvolaných herpes virem, jako jsou opary.

Velká kniha o bylinkách Ursel Buhringové o zemědýmu vydává toto svědectví dávných časů: jak uvádí Tabernaemontanus, německý lékař 16. století  a autor proslulého herbáře New Krauterbuch, zemědým je lékem dětí a citlivých osob, které trpí svrabem a svěděním. Pokud si po koupeli pomažou celé tělo zemědýmovou mastí, brzy se těchto problémů zbaví a budou mít pěknou a hladkou pokožku.

Zemědýmové léčivo, které si můžeme v dnešních zelených lékárnách pořídit:

  • čaj k vnitřnímu užívání
  • čaj k utišujícím obkladům
  • čaj proti lupénce
  • čaj proti křečovitým stavům žlučníku a žlučovodu
  • olej na svrab

Zemědým bych tedy ráda věnovala své milované zahradě i sobě, a v této době, kdy se kolem čerti žení, se o něm pokusím najít co nejvíce informací. Existují nové studie, které naznačují, že tato bylinka může mít i velký vliv na choroby typu morbus Crohn, Bechtěrevovu nemoc, neurodermatitidu, revma či dokonce roztroušenou sklerózu. A to jeden nikdy, neví kdy se bude hodit.5e70ab1aa65bbimage.png
Foto:Shutterstock

Koneckonců, místa je na zahradě dost a času pro studium dalších zajímavých léčivých bylinek zřejmě asi bude ještě… inu, nepředbíhejme a přejme si, ať se všechno v dobré obrátí a mír dál zůstává s touto planetou.

Mohlo by vás také bavit: 

Reklama