Všechno to začalo v roce 1866. Mladičký pasáček ovcí Erasmus Jacobs nalezl, nedaleko města Hopetown, drobný průsvitný kamínek. Jak si s ním pohrával, všiml si toho farmář Schalk van Niekerk a rozhodl se ho od chlapce odkoupit. Erasmově matce přišlo ale hloupé, chtít za obyčejný kousek kamene peníze, tak ho farmáři darovala. To ještě netušila, že se jedná o 21 karátový diamant, který si později vydobude slávu pod jménem Eureka - dnes ho vystavuje Mine Museum ve městě Kimberley.
Farmář van Niekerk ale ještě jednou zamíchal historií, a to pořádně. V roce 1869 odkoupil, za stádo ovcí a jednoho koně, od jiného pastevce další diamant. Tentokrát to ale bylo terno - diamant vážil 83,5 karátů a dostal jméno Hvězda Jižní Afriky! Diamantová horečka mohla začít…
Důl Big Hole byl v roce 1914 uzavřen a dnes je jeho dno zatopené. Ale, ačkoli jsme v Africe a z nebe to tu pěkně připaluje, na koupání a slunění v sexy plavečkách ani pomyšlení. Odhaduje se, že důl dosahuje do hloubky nejméně jednoho kilometru a v nejširším místě má průměr zhruba 1,6 kilometru. Stěny jsou strmé, takže ke hladině je to pořádný sešup, kdybyste si tedy přece jen chtěli zaplavčit, nesmíte opomenout řádnou horolezeckou výbavu.
Člověku přijde skoro nemožné, že tuhle díru vykopali lidé ručně! Kde by se na přelomu 19. a 20. století vzali těžkotonážní stroje? Dnešní technici soudí, že dělníci museli, za pomoci krumpáčů, lopat a jednoduchých mechanismů, vytahat na povrch něco okolo 22,5 milionu tun zeminy, ze kterých vytěžili asi 3 tuny diamantů. Tak tomu se už říká fuška, která stojí za to! I když pochybuji, že by byli dělníci nějak zvlášť dobře placení.
A jak je to s diamanty dnes? Stále se v Jižní Africe těží, a to dokonce s takovou vervou, že je Jihoafrická republika největším producentem diamantů na světě. Diamantový trh tam ovládá firma De Beers, ačkoli je zde i spousta menších důlních společností. Za zmínku jistě také stojí, že byl nedávno v JAR vytěžen největší diamant světa o hmotnosti okolo 7000 karátů, což je v přepočti asi 1,4 kilogramů! Takže, kdybyste si z něj nechali vyrobit třeba něžné prstýnky, s diamantíky okolo 0,03 karátů, vystačily by vám na více než 600 let každodenního nošení nového šperku.
No, nevím, jak vy, ale já bych řekl, že pro takové úlovky už se vyplatí hrabat v zemi, co říkáte?
Čtěte o diamantech na Ženě-in:
Vyznáte se v diamantech?
Symbol nekonečné lásky
Jedinečná krása diamantů
Máte někdy chuť zahrabat se pod zem? A kdyby tam na vás čekala hromada diamantů? Láká vás pohled na gigantické lidské výtvory? Pokoušeli jste se někdy najít poklad?
Nový komentář
Komentáře
V diamantech se nevyznám, ale moc se mi líbí
Nelákaj, jelikož na to nemám
se někdo má
nevyznám....a ty jo???
Mě lákají taky, ale je mi to houby platný, bez financí.
to mě zase lákají hodně ale nemám na to kasu,tak nic
drahe kamene a ani sperky mna nikdy nelakali
Němci nám tu rubou vápenec, to je taky síla.
Takových děr už jsem na obrázku pár viděla.A diamanty co s nima,že by do obchodu??
diamanty jsou krásné,ale kdo si je může dovolit?!
krásný je i prstýnek z pouťi
co by člověk neudělal pro peníze - když dokázali ti lidé vyhrabat takovou jámu pro "pár blyštivých kamínků" :)
po diamantech netoužím..jsou důležitější věci na světě
Po diamantech jsem stejně jako po perlách nikdy netoužila... Dokud jsem "nevyfasovala" jeden maličký, zasazený do zásnubního prstýnku
. Drahý má miniaturní diamant v náušnici
ten prstýnek na obrázku je na mě moc nápadný..
Také se mi moc líbí, ale momentálně pro mě nedostupné..
připojuji se k těm, kterým se líbí, ale nemají na ně. Možná někdy...
diamanty jsou nádherné,ale vyděla jsem dokument o tom za jakých podmínek a kdo je těží.To už tak nádherné nebylo ...
diamanty se mi moc líbí, bude to asi tím,že si je nemohu dovolit
Po diamantech netoužím,pod zem bych se někdy nejradši zahrabala,ale ne kvůli pokladu
Je pravda že někdy bych se zahrabat pod zem chtěla, ale ne kvůli pokladu.