Konspirační teorie (spiklenecká teorie, teorie spiknutí, konspiracionismus) jsou taková vysvětlení události nebo situace, která se odvolávají na spiknutí mocných skupin, často s politickou motivací, i když podle některých zdrojů jsou pravděpodobnější jiná vysvětlení. Nemusí se ovšem nutně týkat jen spiknutí, často spekulují o správnosti či reálnosti některých pro většinovou veřejnost dávno dokázaných či jednoznačných faktů.
 
Země je placatá
Pro většinu lidí patří tato teorie někdy do období středověku, kdy byla astronomie ještě dávno v plenkách. Ovšem nenechte se mýlit i dnes se najde až neskutečně velké množství lidí, kteří této konspirační teorii věří. Podle britského deníku The Guardian se dokonce jedná o tu vůbec nejoblíbenější z podivných teorií. Její příznivci sami sebe nazývají Plochozemci (anglicky flat-Earthers).
Z průzkumu společnosti YouGov z roku 2019 jednoznačně vyplynulo, že každý šestý obyvatel USA si není jistý tím, zda má naše planeta skutečně kulatý tvar. A například v Brazílii najdete mezi Plochozemci celých 7 procent obyvatel.

62542e6f10853obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Ovšem své zastánce si najde rozhodně i v České republice. Jedním z nejznámějších konspirátorů je Vladimír Bača, provozovatel serveru Placatá země a přidružené stránky Hranatá země. Na svém Twitterovém účtu uvedl: „Jen tvrdím, že je Země rovná. Co je pod ní, nevím. Nevěřím ve vesmír, že někde poletujeme ve vesmíru. Věřím, že náš prostor vznikl tak, jak je popsáno v Bibli a zároveň tomu, co svými smysly a selským rozumem jsem schopen pozorovat a případně proměřit.“

Možná vás napadne, co Plochozemce k těmto úvahám vede. Mezi jejich nejčastější argumenty patří tyto teze:

  • Pokřivení Země by lidé museli vnímat
    Zastánci placaté země tedy věří, že při cestování či běžné chůzi by bylo nevyhnutelné pocítit zakřivení zemského povrchu. Vzhledem k tomu, že nic takového necítí, považují Zemi za plochou
  • Gravitace neexistuje
    Rovněž se domnívají, že gravitace je zcela vymyšlená a má jen zakrýt ten „zjevný fakt“ plochosti naší planety. Plackozemě naopak vzdor Issacem Newtonem dokázané gravitační síle prý letí vesmírem směrem vzhůru a neustále zrychluje. Přesně o 9,8 metrů za sekundu na druhou. Pohání ji záhadná síla zvaná „temná energie“.

Při studiu této konspirační teorie se možná také neodbytně vnucuje úvaha, jak je při placatosti planety možné, že z ní nikdo a nic nespadne do volného vesmíru. Ovšem i na to mají stoupenci flat-Earther odpověď. Kolem Země se prý nachází 46 metrů vysoká zeď. Uprostřed Země je tedy Arktida a okolo zemského obvodu je Antarktida, zakončená obrovskou, souvislou, 46metrovou zdí ze sněhu a ledu, která je pod stálým dohledem NASA, aby ji nikdo nemohl přelézt.

Austrálie neexistuje - byla vymyšlena pro zakrytí genocidy 
Na začátku podivné a nepříliš důvěryhodné konspirace o neexistující Austrálii stál pravděpodobně příspěvek na Facebooku. Slečna Shelley Floryd v rámci svého profilu napsala, že lidé velmi slepě věří všemu, co jim říkají Britové a britští vědci. Jako příklad uvedla to, že Austrálie vůbec není existujícím kontinentem, který byl v minulosti usídlen Angličany za účelem vytvoření trestanecké kolonie. To prý ovšem není pravda. Podle Shelley Floryd si to neuvědomují ani současní obyvatelé takzvané Austrálie.

62542e56947d3obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Do celého spiknutí je zapojeno i letectví včetně dopravních pilotů, kteří svým cestujícím lžou, že přistávají v Austrálii. Shelley tvrdí, že Austrálie neexistuje a ani nikdy neexistovala a Britové si ji vymysleli, aby toto neexistující místo mohli využít jako záminku k masové genocidě svých zločinců a kriminálníků.

Sama Shelley Floryd později příspěvek smazala a vyjádřila se ve smyslu, že se mělo jednat o vtip. Ovšem mnoho lidí vzalo její teorii vážně. Australané se pod jejím příspěvkem přeháněli v důkazech, že jejich země je skutečná a mnoho lidí autorce vtipu vulgárně nadávalo. Ovšem i v dnešní době je možné najít mnoho zastánců této teorie, která vlastně ani teorií nebyla. „Většina z vás byla pravděpodobně vychována ve víře v imaginární zemi jménem Austrálie. Vsadím se, že mnozí z vás se o tom dokonce učili ve škole. Jsem tu, abych vám řekl pravdu. Faktem je, že Austrálie vlastně neexistuje. Všechno, co jste o ní kdy slyšeli, bylo vymyšleno a všechny obrázky, které jste viděli, byly zfalšovány vládou. Jsem si jistý, že jste dokonce mluvili s lidmi na internetu, kteří tvrdí, že jsou z Austrálie. Jsou to skutečně tajní vládní agenti, kteří surfují po internetu, aby prosadili tato falešná přesvědčení.“ Uvádí administrátor na stránce The flat Earth society, které se (překvapivě) věnuje první z uvedených konspirací i o placaté Zemi.

Čtěte také: 

Zdroje: Evropská komise - Jak rozpoznat konspirační teorieAkademie věd České republiky - Konspirační teorie v současném bádáníWikipedie - konspirační teorieHlídací pes,Refresher - Austrálie neexistujeProč je Země ve skutečnosti plochá?,český rozhlas Plus - Rozhovor: Jaký tvar má Země?The flat Earth society