Probraly jsme toho mnoho, mimo jiné i mé potíže s křečovými žilami. „A zkusila jste si na ně dávat obklady z pomačkaných zelných listů? “zeptala se mě v jednu chvíli. Zelné listy, kroutila jsem hlavou, tak to jsem ještě nikdy neslyšela, budu si muset o tom zelí něco zjistit, říkala jsem si cestou domů.
Jaké překvapení, toto zelí, jedna z téměř nejobyčejnějších zelenin, jaké jsou na trhu. A hleďme - římský vojevůdce Marcus Portius Cato ve svém chvalozpěvu na zelí pronesl tato slova: Na všechny rány a otoky naneste rozdrcené zelí, pročistí vaše tělo a zahojí bez bolesti, pomůže vředům dozrát a rozpadnout, vyčistí a zahojí hnijící rány a rakovinné poškození, dokáže to, co žádný jiný léčivý prostředek! Blahodárné účinky má také přímá konzumace zelí, posílí organismus a vyléčí mnohé orgány.
Také ve starověku tato zelenina představovala potravinu vysoce ceněnou. A ze školy si pamatuji, kterak kyselé zelí v sudech zachraňovalo nebohé námořníky plavící se po moři před obávanými kurdějemi. Zelí, tak jako jemu podobné košťálové druhy zeleniny, se vyznačuje vysokým obsahem minerálů, vitamínů a podle bylinkářů rostlinných metabolitů. Látky, jimiž zelí přímo překypuje, fungují jako protirakovinné sloučeniny. V buňkách mají schopnost aktivovat enzymy činné v detoxikačních procesech! Zelí také neskutečným způsobem posiluje obranyschopnost organismu a skvěle pomáhá proti vyčerpání. Zvláště pak v syrovém stavu nebo jen jeho šťáva, kterou dnes můžeme koupit v mnoha bioprodejnách, podporuje regeneraci zanícené žaludeční sliznice, má sílu léčit dvanáctníkové vředy a také zklidňuje pálení žáhy - i v těhotenství.
Jedinečné protivředové látky, které zelí obsahuje, stimulují buňky sliznice k vytvoření tenké ochranné bariéry, něco jako ochranný štít proti napadení žaludečními kyselinami. Výše zmíněné zelné obklady tedy v našem těle způsobí procesy, které odvádějí z pokožky hnis a toxické látky. Působí tudíž jako dezinfekce a pomáhají k odeznění a vyléčení zánětů. Věhlasní bylinkáři i lidoví léčitelé obklady ze zelných listů doporučují i ke zlepšení stavu nemocných kloubů, při náporech bolesti a stavech přetažení organismu.
Podle Jany Arcimovičové bylo dokonce zjištěno, že zelí urychluje odstranění estrogenu z těla a má tak preventivní účinek proti rakovině prsu a dělohy. Při dlouhodobějšímu podávání většího množství zelí je však třeba vzít v potaz, že veškeré košťáloviny obsahují tvz. goitrogeny, což jsou sloučeniny, které mohou snižovat příjem jodu a brzdit tvorbu hormonů štítné žlázy! Proto by lidé, kteří mají obtíže se štítnou žlázou, měli být při vyšší spotřebě této potraviny opatrní.
Tak co myslíte, jdeme do zelí?
Čtěte také:
Pro duše našich zemřelých je důležitá právě láskyplná vzpomínka
Nový komentář
Komentáře
Zelí máme doma moc rádi.
Tak zelí je zdravé po všech stránkách a také velice chutné na všechny způsoby
To zelí je všudypřítomné, i u nás bylo - s knedlíkem a masíčkem* mňam
Zelí můžeme na všechny způsoby.
Paní Arcimovičou znám,bydlí 4 km od mého bydliště,vím,že občas pořádá různé přednášky a snad dokonce vydala nějakou knížečku.
Dnes jsme dojedli segedin
právě jsem uvařiloa zelňačku
V zeláku to už pěkně kvasí a o víkendu jsem udělala čalamádu...
Zelí máme rádi naposled jsem měla zelí tuto neděli
Dnes zrovna vařím