Co se vám vybaví, když se řekne kovový nábytek? Někomu studená vězeňská postel se slaměnou matrací, jinému gauč či židle z ohýbaných pochromovaných trubek z třicátých let, dalšímu třeba vysoce elegantní Chaise Longue ve funkcionalistického stylu Le Corbusiera.

Mně se vybaví poctivá kovářská práce a černé železo. Nábytek na první pohled rustikální, lehce barbarský, ale svým způsobem fascinující. Chodím ho mlsně okukovat a lituji, že nemám byt, kam bych ho mohla umístit. Tedy byt mám, ale tam by se absolutně nehodil.

nabytek

Leda že bych „oklepala“ stěny na cihlu nebo nahodila hrubou omítkou, na podlahu položila dlažbu nebo dubová prkna, vyměnila dýhované dveře za masivní a pak vyhodila ostatní kousky nábytku, které by vedle toho kovového působily jako papírové atrapy.

Hm, to by se mi pěkně prodražilo, tak se na něj budu raději chodit dívat a jen si tak snít.

Kam se hodí?

Železný nábytek není do hladkých stěn a malých prostor. Potřebuje kolem sebe prostředí, které s ním koresponduje, jinak působí příliš hřmotně.

nabytek

Je velmi dominantní, proto by se mu měly ostatní kusy nábytku spíš přizpůsobit. Důležitý je i výběr textilií, které by měly být přírodní, s výraznými strukturami, v neutrálních, nebo naopak zemitých sytých barvách.

Celý prostor tak bude působit harmonicky a velmi efektně.

lupa

 

Reklama