Každý den se podle průzkumu realizovaného v březnu 2016 cítí unavená celá pětina oslovených. Zajímavé přitom je, že především ženy považují každodenní únavu za stav, který zkrátka patří k životu, a proto už ho ani neřeší. Pocit únavy a vyčerpání však patří k častým projevům nedostatku železa. Proč je tento stopový prvek pro naše tělo důležitý,  jak ho doplnit a komu nejčastěji chybí?

PROČ ŽELEZO?

Železo = život

Železo přispívá k normální funkci imunitního systému a hraje významnou roli při tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, jehož hlavní funkcí je transport kyslíku z plic tepnami do všech tělesných tkání. Protože si naše tělo neumí železo samo vyrobit, musí být tento stopový prvek přijímán v rámci naší každodenní stravy. Železo, které naše tělo nevyužije při krvetvorbě, se ukládá do zásoby nebo se používá jako enzymová složka při různých metabolických procesech, které jsou nezbytné pro udržení dobrého zdravotního stavu.

 

Věděli jste, že…

…dospělí mají v těle cca 25 biliónů červených krvinek? Během pouhých 24 hodin jich kostní dřeň vyprodukuje až 170 miliard, ale to pouze tehdy, pokud má k dispozici kromě vitamínů i dostatečné množství železa.

1)      ODKUD SE ŽELEZO BERE?

Náš organismus má jen omezené možnosti, jak železo v těle skladovat a zpracovávat, a proto ho musíme přijímat soustavně, ve správném množství a vhodné formě.

Na vstřebatelnosti záleží

Nejlépe vstřebatelné je pro náš organismus železo v takzvané dvojmocné podobě (známé též jako hemové), které je obsaženo hlavně v mase.  Nad ostatní přitom vynikají játra a dále tzv. červené maso, například hovězí. Také rostlinná strava, jako jsou luštěniny, ořechy všeho druhu, ale třeba také sušené hřiby, obsahuje velké množství železa, ačkoliv v hůře vstřebatelné trojmocné formě (tzv. nehemové).

Pokud jde o míru vstřebatelnosti železa v doplňcích stravy, patří k nejvyšším forma tzv. glukonátu železnatého. Tato forma je obsažena například v doplňku stravy Floradix® Železo +, kde jeho vstřebatelnost podporují i další látky, konkrétně vitamín C a výtažky z ovocných šťáv.

 

Tipy pro lepší vstřebatelnost železa:

1. Vstřebatelnost železa lze zvýšit současnou konzumací zdrojů vitamínu C, a to jak z ovoce nebo ovocných šťáv, tak ze zeleniny.

2. Nepijte čaj ani kávu s pokrmy, které jsou bohaté na železo. Vždy počkejte alespoň půl hodiny. Tanin, který obsahují, totiž snižuje biologickou dostupnost železa.

3. Doplňky stravy obsahující železo podávejte pro lepší vstřebatelnost alespoň půl hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

2)      KOMU ŽELEZO PŘEDEVŠÍM CHYBÍ?

Doplňovat průběžně železo každý den ve stravě potřebujeme všichni. Přesto existují skupiny lidí, které by měly množství železa věnovat větší pozornost. Patří k nim:

Ženy

  • Těhotné:

V období těhotenství stoupá denní potřeba železa oproti běžné spotřebě u žen
v produktivním věku na dvojnásobek, tedy přibližně na 30 mg. „Řada žen však vstupuje do těhotenství jen s minimálními zásobami tohoto stopového prvku, a tak až 60 % žen trpí
v těhotenství tzv. anémií
, tedy chudokrevností, která může souviset s nedostatkem železa,“
říká gynekolog MUDr. Mário Bumbera.

  • Kojící:

Také spolu s mateřským mlékem přichází tělo ženy o železo. Proto jsou s tímto obdobím spojené vyšší nároky na množství tohoto prvku, a to přibližně 20 mg denně.

  • Unavené v produktivním věku:

Vyšší ztráty železa jsou spojeny například s menstruací. „V období menstruace je obvyklá krevní ztráta 30–40 ml a naše tělo je schopné ji kompenzovat. Problémem jsou ale poruchy menstruačního cyklu, ať už jde o silnou, nepravidelnou nebo prodlouženou menstruaci.
U těchto stavů totiž dochází ke krevním ztrátám 80 ml a více během jediného cyklu. Nejsou-li tyto problémy řešeny, projeví se nedostatek železa, a to obvykle nejdříve únavou,“ říká gynekolog MUDr. Mário Bumbera.

FloradixDěti a dospívající

Čím rychleji rostou, tím více jsou ohroženy nedostatkem železa. Dostatečná zásoba je důležitá zejména v pubertě, protože nedostatek železa v tomto období již nelze vynahradit zvýšeným příjmem později. K projevům nedostatečného množství železa patří i nedostatečné soustředění
a zvýšená citlivost na chlad.

 

Sportovci

Větší ztráta železa se pojí také s intenzivním pocením. S každým litrem potu jde o 0,5 až 1,2 mg železa, takže i u sportovců je na místě hradit ztráty železa jeho zvýšeným příjmem.

 

Starší lidé

U starších lidí je časté, že mají menší chuť k jídlu. Nedoplňují tak vitamíny, minerály a stopové prvky, jejichž potřeba však s věkem nijak významně neklesá. 

 

Víte, jak se nedostatek železa projevuje?

Nedostatek železa není snadné rozpoznat, protože jde o řadu v podstatě nespecifických projevů, které v každodenním shonu přehlížíme. Zpozornět byste měli, pokud na sobě pozorujete:

  • únavu, ale také slabost,
  • bledost pokožky, a to včetně očních víček, dásní a sliznice uvnitř rtů,
  • suché a lámavé vlasy,
  • lámavé nehty,
  • rozpraskané koutky úst

3)      JAK ŽELEZO DOPLNIT?

Pokud pociťujete některé z projevů nedostatku železa nebo patříte do skupiny, která je nedostatkem železa ohrožena, přidejte k vyvážené stravě jedinečný tekutý doplněk stravy FloradixFloradix® Železo +.

Pociťujete únavu? Doplňte železo!

Únava a pocit vyčerpání mohou být prvními projevy nedostatku železa. K jeho doplnění slouží tekutý doplněk stravy  Floradix® Železo +, který obsahuje železo ve velmi dobře vstřebatelné formě glukonátu železnatého. Vstřebávání železa navíc podporuje vitamín C z přírodního zdroje a výtažky z ovocných šťáv, které přípravku dodávají příjemnou ovocnou chuť. Spolu s důležitými vitamíny skupiny B a výtažky z bylin aktivují metabolismus a posilují organismus.

Floradix® Železo + je slazen pouze medem a ovocnými šťávami. Doporučená maloobchodní cena doplňku stravy

Floradix®  Železo + je 319 Kč za balení 250 ml. K dostání je v lékárnách, v prodejnách dm a v síti drogerií TETA po celé České republice. Floradix® k doplnění železa je nyní k dostání také v cenově výhodném balení tablet, které je ideální na cesty. Tablety jsou navíc obohaceny o kyselinu listovou, důležitou například pro těhotné ženy. Doporučená maloobchodní cena doplňku stravy Floradix® Tablety se železem a vitamíny je 369 Kč za balení obsahující 84 tablet. Podrobnější informace naleznete na www.salushaus.cz

 

TIP NA ZÁVĚR:

TEKUTÁ FORMA  Floradix® Železa +  je unikátní a nabízí mnoho výhod!

Glukonát železnatý, vitamíny řady B a ovocné šťávy jsou v tekuté formě, a proto jsou všechny složky naším tělem lépe a rychleji absorbovány.

Tekutá forma a unikátní technologický postup zaručují výjimečnou kvalitu a stabilitu výrobku, a to i bez použití konzervačních a přídatných látek a barviv.

V neposlední řadě je Floradix® Železo +  v tekuté formě ideálním řešením pro ty, kteří mají problémy s užíváním tablet. Často mezi ně patří například děti a ženy v období těhotenství.

Reklama