Pojďte se s dnešním tématem i trochu pobavit! Své zážitky s drsnou domovnicí mi poslala čtenářka Dimsy. Upozorňující nápisy paní domovnice stojí skutečně za to!


Když jsem byla malá, bydleli jsme v domě, kde byla správcovou jakási paní Parisová. Ona byla velká, široká, často stávala ve vstupních dveřích s rukama v bok a sledovala, kdo vchází do domu. Každý, kdo chtěl dovnitř, se musel protáhnout kolem ní. Nikdy neustoupila ze své pozice ani o píď. Měla přehled o všem, co se v baráku šustlo. Její manžel, jak už to tak bývá, byl malý šlachovitý mužíček. Ač jménem Paris, měl k tomuto mytologickému krasavci velmi daleko.

Nastěhovali jsme se tam, když mě bylo osm let a odstěhovala se až po svatbě. A tak mohla paní domovníková sledovat můj vývoj. Když mi bylo asi sedmnáct, sdělila mé matce: „Jsem koukala na tu vaši holku. Ta se teda vylízala!"

Tato bodrá žena z lidu vládla baráku železnou rukou. Když vytírala, chodili všichni po špičkách s omluvným gestem ve tváři. Doktor, profesor, dělník, nebo řidič, v tu chvíli si byli všichni rovni. Hamtali ji po čistých schodech a to se neodpouštělo.

Abychom se chovali správně, vyvěšovala po domě cedule. Z nějakého záhadného důvodu zásadně nepoužívala tvrdé y. Popelnice vyzdobila nápisem: „Sipte to dovnitř, ne vokolo". V zimě se objevilo upozornění: „Čištěte si boti, kdo to má pořát vitírat!", Jiná cedule nás nabádala: „Zamikejte po 10, ať sem nelezou cizí". Obzvlášť jí leželo na srdci naše chování ve výtahu, a proto nás upozorňovala: „Stůjte uprostřed, aby se tam nelítalo s kouta do kouta". Musím s hanbou přiznat, že jsme ji s bratrem a myslím i s ostatními nájemníky tyto cedule vylepšovali jak kresbičkami, tak trháním. A tak se ve výtahu objevil další nápis: „Co to komu udělalo, že to trhá. Diť je to mrtvej bot. Kdo to nedělá, ať si to nebere a kdo to dělá, ať se stidí."

Dnes už zase máme domovníka, taky píše upozornění, ale taková legrace to už není.

V dětství holt bylo všechno nějak veselejší.
Dimsy

Pozn.red.: Text neprošel jazykovou korekturou


Hrajte dnešní soutěž o 500 korun!


TÉMA DNE: NÁJEMNÉ

Posílejte mi své příběhy a zkušenosti...

  • ... o tom, kolik platíte za bydlení a jste-li spokojení.
  • ... kolik si myslíte, že by bylo přiměřené nájemné.
  • ... kolik vám zbývá na živobytí a zábavu, po zaplacení bydlení.
  • ... o tom, zda jste si vyřizovali hypotéku.
  • ... s osobním vlastnictvím.
  • ... se státním bytem.
  • ... s bytem u majitele.
  • ... veselé či špatné s majitelem samým.

Jak vidíte, téma je dnes docela široké. Zanadávejte si, postěžujte si, rozesmějte ostatní!

Reklama