Většina těhotenství probíhá normálně, ale 10 – 15 % jich je rizikovými.
Pokud je těhotenství označené za rizikové, pak je těhotná maminka podle potřeby a důvodu rizika daleko více sledována lékařem. Matka, které řekně lékař, že je její těhotenství rizikové, se ale hned nemusí děsit a stresovat. Některé faktory lze dokonce odstranit ješte před početím.


Všeobecná rizika, která ohrožují těhotenství
1) Pokud je prvorodičce více než 30 let nebo méně než 16 let
2) Výška pod 155 cm
3) Nadměrná nadváha a nadměrná hubenost
4) Špatné sociální podmínky
5) Kouření
6) Zvýšený krevní tlak – hypertenze
7) Dlouhodobé ledvinové onemocnění
8) Vážné poruchy menstruačního cyklu
9) Neplodnost léčená více jak dva roky
10) Cukrovka ve stadiu, kdy si musí žena píchat inzulín
11) Operace v děloze
12) Užívání návykových látek jako je alkohol, drogy….
13) Prodělané onemocnění syfilis


Rizikovými faktory mohou být komplikace v předchozích těhotenstvích. Potraty, samovolné nebo na žádost matky, předčasný porod, udržované těhotenství, velký plod (více než 4 kg) bílkovina v moči, vysoký tlak, těhotenská cukrovka, porod císařským řezem nebo klešťový porod.


Faktory, které jsou rizikové v průběhu těhotenství – krvácení v prvních třech měsících těhotenství, stav kdy hrozí předčasný porod, děložní stahy, uvolněné děložní hrdlo, zvýšený krevní tlak, snížené nebo zvýšené množství plodové vody, podezdření na vývojovou vadu plodu, vcestná placenta, infekční horečnaté onemocnění matky, neúměrné přibývání na váze, chudokrevnost, poloha plodu koncem pánevním, vícečetné těhotenství.
Mnoho věcí může těhotná matka ovlivnit správnou stravou bohatou na vitamíny a potřebné látky. Nesmí se namáhat a přepínat se. Preventivní vyšetření může včas odhalit některé zdravotní riziko. Pokud se budoucí maminka necítí ve své kůži nebo má nějaký problém, musí ihned navštívit lékaře. Některá rizika lze dopředu snížit cíleným přísunem kyseliny listové ještě před početím (!podle předpisu lékaře!). Lékaři doporučují v těhotenství i pravidelný přísun magnézia – jako prevenci strádání plodu v děloze a zárověň předcházení vysokému tlaku a těhotenskému onemocnění, kdy matka ztrácí bílkoviny. Dobrý lékař, který má v péčí maminku čekající miminko, jistě poradí a sleduje správný vývoj těhotenství.


Příší článek: Co ovlivňuje zdraví plodu v těle matky?