Mají vaše děti vlastní peníze?
Kdy?
Je jistě žádoucí, aby se děti naučily tomu, že peníze nepadají samy z nebe a že je nutno s nimi nějakým způsobem hospodařit. To zajistíme, když je budeme dětem vyplácet pravidelně v dohodnutém termínu jako kapesné. Podle schopnosti dětí hospodařit se dohodněte, že kapesné se bude vyplácet buď týdně po menších částkách (to v případě, že vaše ratolest je marnotratník), nebo celkovou částku jednou za měsíc. Když jsou děti zvyklé, že vždy, když potřebují peníze na vlastní útratu, rodič ochotně otevře peněženku, vede to k tomu, že dětské potřeby se zvyšují úměrně nekontrolovatelnosti takto vyplacených peněz.
Kolik?
Výše kapesného pochopitelně závisí na celkové finanční movitosti rodiny, na věku dítěte a na jeho schopnosti peníze obhospodařovat. I když je na tom rodina finančně velmi dobře, měli by rodiče mít na zřeteli, že pro jejich dítě bude vhodnější, aby se jeho hotovost přibližně shodovala s hotovostí ostatních stejně starých dětí. Když dítě budete nepřiměřeně zahrnovat penězi, nebude si jich vážit a mezi ostatními dětmi se bude cítit nepatřičně nadřazené, což je jistě nežádoucí pro další rozvoj jeho osobnosti.
Znám rodiče, kteří vyplácejí svým dětem kapesné řádově v desetikorunách na týden, ale znám i takové, kteří dávají dětem i víc než tisíc korun měsíčně (řeč je o dětech na základní škole). Takto rozdílně finančně situované děti potom mezi sebou cítí nepřiměřené sociální rozdíly, které bohužel samy nemohou ovlivnit. To je věcí rodičů a jejich přístupu.
Jak?
Peníze dětem můžeme vyplácet v hotovosti, což je pro ně asi nejpříjemnější, ale možná ještě lepším způsobem pro výchovu další generace je zakládání kont s omezenou možností výběru, takže dítě si už odmala zvyká na peníze tak, jak fungují ve světě dospělých. A možná, stejně jako dospělý, když nemá hotovost v tu chvíli v ruce a musí si dojít vybrat do bankomatu, rozmyslí si nákup zbytečností.
Za co?
Dítě může dostávat stálé kapesné, ale je možné je i finančně motivovat při nějaké pomoci v domácnosti (hlídání mladšího sourozence, pomoc při velkém úklidu atd.), což je poměrně dobrý způsob, jak dítěti vštípit myšlenku, že peníze je třeba si vydělat, tedy zasloužit nějakou prací. Naprosto není vhodné dítě odměňovat za dobrý prospěch ve škole, protože je nutné, aby si uvědomilo, že dobré známky má pro sebe, nikoli pro rodiče. Aby se tedy naučilo vlastní odpovědnosti ve vztahu ke škole.
Jak odměňujete děti vy? Zúčastněte se naší ankety.
-
Women4Business: Platforma Hospodářské komory podporující ženy v podnikání slaví první rok V prosinci oslavila první rok své existence platforma Women4Business, založená Hospodářskou komorou ČR. Jejím hlavním cílem je podpora žen v českém podnikání a managementu a prosazování rovných příležitostí.
-
Není myčka jako myčka Myčka nádobí je dokonalý pomocník. Den co den se bez přemlouvání postará o spoustu špinavého nádobí a přitom šetří vodu i čas. Mezi myčkami jsou ale velké rozdíly. Na co si dát pozor, až budete pořizovat novou?
-
BILLA uzavírá rekordní expanzní rok. Svoji čtrnáctou prodejnu roku 2024 otevřela ve Vamberku BILLA v letošním roce otevřela celkem čtrnáct nových prodejen. Tou poslední v roce 2024 je prodejna ve Vamberku v Královéhradeckém kraji. Své zákazníky přivítala na obchvatu města ve směru na Rychnov nad Kněžnou. Bezmála pěti tisícům obyvatel města, jehož historie sahá až do 13. století a které proslavila paličkovaná krajka, nabízí lidem v okolí bohatý a tradičně široký sortiment potravinového i nepotravinového zboží s důrazem na lokální výrobky.
-
Krásné prsteny od známé značky YES. Šperky, kterým řeknete své ANO! Krásné prsteny fascinují ženy po staletí – jsou symbolem elegance, vkusu, lásky a osobního stylu. Jejich kouzlo tkví nejen ve třpytu drahých kamenů nebo v jemné práci zlatníků, ale také v emocích, které nesou. Prsteny dokáží vyprávět příběhy – o významných okamžicích, jako jsou zásnuby, výročí, nebo dokonce jen o radosti z drobného dárku.
-
Pojistný expert radí: Co dělat, aby vás zimní lyžovačka nestála miliony? Na zimní dovolenou se spousta z nás těší už od letních prázdnin. Společné chvíle na horách, radost z lyžování a zasněžená krajina jsou nezapomenutelné. Nečekaná zranění nebo nemoci mohou rychle proměnit radostný výlet v závažný finanční problém.
-
Recept na dokonalé pečení Ukrývá prémiová trouba MORA VTPS 787 BXB s extra velkým objemem 77 l, funkcí páry a termosondou pro přípravu lahodných a zdravých jídel.
-
Zima je tu! Víte jak na to, aby bylo dítě na cestách v teple i bezpečí? Venku přituhuje, a tak oblékáme vrstvu za vrstvou, abychom neklepali kosu. To samozřejmě platí dvojnásob u našich dětí, které chceme zachumlat, aby jim bylo teploučko. Ale pozor, právě to se může v autě stát rizikem.
-
TIP na dárek pro všechny malé slečny: Koupelna pro panenky je jako opravdová I panenka BABY born si ráda užívá vodní zábavu ve vaně! Stylová vanička se sprchovou hlavicí, stříkací kačenkou pro vodní souboje a podhlavníkem přinese spoustu veselých momentů. Vanu lze používat se skutečnou vodu a je doplněna o světelné a zvukové efekty.
-
Darujte svobodu výběru s dárkovými poukazy a získejte bonus navíc! Vánoce se blíží a s nimi se neodmyslitelně pojí i shánění dárků. Nejste si jisti, co by udělalo vaší rodině nebo přátelům radost? Dárkové poukazy jsou ideálním řešením! Navíc teď máte do konce roku možnost získat atraktivní bonus ve výši 100 Kč za každých 1 000 Kč hodnoty poukazů.
-
Redakční test: Ve hře Zachraň poklad - Kvído od Albi se hráči promění v potápěče a zachraňují poklad před piráty. Zábavné, dobrodružné a dobře vymyšlené, říká naše testující Milují vaše děti dobrodružné příběhy a deskové hry? Hrají si rády na piráty a námořníky? Láká je ukrytý poklad? Pak mám pro vás super hru, která je vhodná pro dva až čtyři hráče a děti se u ní rozhodně zabaví. Děj hry určitě strhne i vás, protože co je víc než chvíle, které trávíte se svými děti při zábavě, jež je naplňuje.
Nový komentář
Komentáře
my jsme také dostávali
dostávali, aby se naučili hospodařit
Andula — #5 ja jsem take kapesne nedostavala ale cacorce davam 200 na mesic
Ťapina: šetrná holka, já nedostávala nic, musela jsem se pak tperve učit hsopodařit
Já jsem dostávala až do 18 kapesné 200 na měsíc. z toho jsem za celý rok tak tak našetřila na dárky k Vánocům a narozeninám pro rodinu, takže vlastně jako bych nic neměla
Já dávám staršímu synovi 10 korun každou sobotu. Od září, teď mu bude šest.
Já kapesné nedostávala, ale považuju to za chybu.
Moje dítě je zatím příliš maličké na kapesné, ale pamatuju si, že já žádné kapesné nikdy nedostávala. Pokud jsem něco chtěla, musela jsem si na to vydělat pomocí brigád.
Dávám dceři kapesné v řádu desetikorun týdně, přispívám na různé časopisy apod. Dcera si s kapesným hospodaří, hodně si naspoří v pokladničce. Nemám pocit, že by ji scházelo stokorunové kapesné, ale zeptám se jí.