Sdružení Fórum 50 % uspořádalo soutěž Strana otevřená ženám, v níž už třetím rokem hodnotila parlamentní politické strany z hlediska dodržování politiky rovných příležitostí pro ženy a muže, a to jak uvnitř strany, tak navenek.

A komisi neobsadilo pouze ženami. Tvořili ji politolog Petr Just, genderová odbornice Irena Smetáčková, politoložka Jana Smiggels Kavková a nezávislý publicista a aktivista Mirek Vodrážka.

Co u stran komise hodnotila? Jasně definovaný politický program týkající se rovných příležitostí, podíl žen na kandidátních listinách do krajských a senátních voleb, konkrétní prosazování politiky rovných příležitostí, podíl žen ve vedení strany a stanovení kvót či doporučení pro reprezentaci žen ve stranických orgánech a na kandidátních listinách. Prvenství nakonec získala Strana zelených, druhé místo obsadila ČSSD a třetí místo KSČM.

„Zelení získali celkem 136 bodů. Porota ocenila především vysoké zastoupení žen ve vedení strany a na kandidátkách, kladně jsme ohodnotili i volební program strany. Druhá ČSSD získala 100 bodů, skórovala díky svému volebnímu programu a existenci kvót pro vnitrostranické orgány a krajské kandidátky. KSČM skončila třetí s 86 body, ohodnocen byl vysoký podíl žen nominovaných do krajských a senátních voleb a jejich vysoké zastoupení ve vedení strany,“ vysvětlila Jana Smiggels Kavková.

Čtvrté a páté místo obsadily shodně jako v minulých letech KDU-ČSL s 54 body a ODS s 25 body. Špatný výsledek ODS zapříčinilo především velmi nízké zastoupení žen nominovaných v krajských a zejména senátních volbách; rovněž ve vedení strany političky skoro nejsou.

Také KDU-ČSL doplatila na nízké zastoupení ženských kandidátek v právě proběhlých volbách. Ani politický program nezískal podle Smiggels Kavkové dostatek bodů.

Vyhlášeny byly také výsledky soutěže o hledání nadějné političky do 35 let. Ty se můžete dozvědět na webových stránkách www.padesatprocent.cz

Zajímá vás v programech politických stran i ohled na politiku rovných příležitostí? 

Reklama