Pokojové rostliny mají nejen významnou dekorativní funkci, ale díky obranným fytoncidům i "čisticí" účinek, a tedy i schopnost chránit lidské zdraví. I v tom nejuklizenějším bytě se vyskytují různé nežádoucí bakterie, mikroorganizmy a hlavně(!) množství chemikálií, které pocházejí z podlahových krytin, nábytku, použitých barev, laků a podobně. Utěsněná okna a zateplené stěny domů tyto nevítané „spolubydlící" v bytě zbytečně zadržují a jejich negativní vliv na lidský organizmus je o to intenzivnější.

Díky pokojovým rostlinám, které mají schopnost tyto látky pohlcovat, je každý obytný prostor nejen krásnější, ale i čistší a zdravější. Každá rostlina je ale jiná, proto musíme při výběru zeleně do bytu myslet nejen na její schopnosti, ale i potřeby.

Chemické výpary nejlépe čistí stínomilné rostliny s velkými tenkými listy – fíkus, filodendron, dracéna, břečtan, kapradina, sanseviera.

Chceme-li se vyvarovat nadměrného množení bakterií a virů, pořiďme si do bytu chlorofytum. Vylučuje totiž fytoncidy, zamezující přílišné množení nechtěných potvůrek.

V bytě kuřáka by neměla chybět datlová palma nebo ficus robusta, případně benjamin, břečtan, scindapsus, gerbera či chryzantéma.

Do blízkosti počítače je vhodné umístit dracénu nebo kapradinu, ale vhodná je i palma nebo difenbachie.

Citliví lidé by měli využívat také osvěžující účinky rostlin, na uklidnění, snížení tlaku a uvolnění svalstva. Vhodné jsou všechny zelené rostliny. Ale také bílé a žluté květy působí pohodu a červené nás zase povzbuzují a potlačují letargii.

Pokud jste závislí na předpovědi počasí, dejte si do bytu kapradinu, která složením lístků směrem nahoru předpovídá déšť, zatímco jejich urovnání signalizuje opět vyjasnění. Mimo to nám kapradí skvěle zvlhčuje vzduch (ocení zejména obyvatelé paneláků). O tom, že pomůže s nežádoucí chemií (neutralizuje formaldehyd z nového nábytku a koberců), už byla řeč výše.

A tak vzhůru do květinářství. Není to sice v dnešní době nejlevnější záležitost, ale naše zdraví za to stojí, ne?  

překlad z www.femme.sk a www.wwwoman.ru

 
Reklama